Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Kentsel Dönüşümde Müteahhitle Yapılan Anlaşmalara Dikkat!

Kentsel Dönüşümde Müteahhitle Yapılan Anlaşmalara Dikkat!

Kentsel dönüşüm ile binasını yeniletmek veya kat karşılığı arsasını müteahhitlere vermek isteyenlerin, yasal düzenlemelere uygun ve karlı bir sonuç elde edebilmesinde güvenilir firmalarla çalışmak büyük önem taşıyor. Müteahhitlerle imar planı ve yazılı sözleşme üzerinden anlaşma yapmak gerekiyor.

Maddi gücü arsasında inşaat yapmaya yetmeyen ya da inşaat işleriyle kendisi ilgilenmek istemeyen mülk sahipleri, arsalarını kat karşılığı müteahhitlere vermeyi tercih ediyor.

Arsa sahibinin masraf yapmadan daire veya iş yeri sahibi olmasını sağlayan bu uygulama; özellikle hızlı kentleşmenin gerçekleştiği, merkezi noktalara yakın, gelişmeye müsait yerlerde sıkça görülüyor.

Arsa sahiplerinin kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapmadan önce arsalarını verecekleri firma ve müteahhit hakkında derinlemesine araştırma yapması öneriliyor.

Güvenilir müteahhit bulmak ve tecrübeli firmalarla çalışmak hem ilerleyen dönemlerde sorun yaşamamak hem de kazançlı bir yatırım elde etmek açısından önem taşıyor.

Bu noktada arsa sahiplerinin öncelikle arsalarının imar durumunu ve maddi değerini öğrenmesi gerekiyor.

Arsanın ne kadarlık bir bölümünün imar izni olduğunun önceden belirlenmesi müteahhitlerle yapılan görüşmede arsa sahibine ne kadar pay düşeceği konusunda fikir sahibi olmaya yarıyor.

Böylece arsa sahipleri kendi payları konusunda pazarlığa başlamadan önce makul bir oran belirleyip yatırımcılara teklif sunabiliyorlar. Sonrasında iş, güvenilir bir inşaat şirketi veya müteahhit bulmaya kalıyor.

Kişilerle masaya oturmadan önce, referanslarını ve daha önceki işlerini titizlikle incelemek, arsanın bulunduğu bölgeyi tanıyan, tecrübeli kişilerle çalışmak gerekiyor.

Müteahhitlerin projenin ilerleyişi ve hedeflenen sonuç hakkında arsa sahibini bilgilendirmesi, hukuki kurallara dayalı sözleşme yapması; hem istenen sonuca ulaşmak hem de arsa sahiplerinin haklarının yasal teminat altına alınması açısından önem taşıyor.

Kentsel Dönüşümde Uzman Müteahhitlik Firması Seçimi

Kentsel dönüşüm; 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun uyarınca, yıkılma tehlikesi bulunan binaların yıkılıp yerine güvenli yapıların inşa edilmesi süreci olarak biliniyor.

ÖNEMLİ  Zincirleme emlak dolandırıcılığı: Tıpkı konutu 14 farklı bireye kiraladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından “risklidir” raporu alan binalar dönüşüm kapsamında yenileniyor. Devlet, sürecin hızlanması için bina sahiplerine ve binada yaşayan kiracılara maddi yardımlarda da bulunuyor.

Binanın yıkım işlemine başlayabilmek için tüm maliklerin izni gerekiyor. Sonrasında deneyimli bir müteahhitlik firmasıyla anlaşmaya varılıp yıkım ve yeniden inşa işlemine geçilebiliyor.

Uzman firmalarla çalışmak, hak sahiplerinin mevcut daireleri karşılığında adil bir pay alabilmeleri, işlemlerin yasal açıdan uygun bir şekilde gerçekleşmesi açısından önem taşıyor.

Bu yüzden güvenilir, tecrübeli firmalarla çalışmak; hukuki geçerliliği olan sözleşmelerle devir işlemini güvence altına almak gerekiyor.

Doğru firmayı bulabilmek için daire sahiplerinin, proje sonrası paylarına düşecek oranı kararlaştırması ve farklı müteahhitlerle görüşerek teklifleri değerlendirmesi tavsiye ediliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ