Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Kentsel Dönüşümde Muaf Olunan Vergi ve Harçlar

Kentsel Dönüşümde Muaf Olunan Vergi ve Harçlar

Kentsel dönüşüm kapsamında dönüşümü yapılan binalar bazı vergi ve harçlardan muaf tutuluyor. Peki bu vergi ve harçlar hangileri? Haberimizde…

KENTSEL DÖNÜŞÜM İLE DEPREME HAZIR YAPILAR

Ülke genelinde uygulamaya konulan kentsel dönüşüm ile, riskli olarak tespit edilen binalar yıkılarak yerine, deprem yönetmeliğine uygun binalar inşa ediliyor. Ayrıca kentler daha şık görünüme de kavuşmuş oluyor. Vatandaşlar kentsel dönüşümle ilgili olarak yapı durumlarını öğrenmek için, Bakanlığa, belediyelere, il özel idarelerine, büyükşehirlerde büyükşehir belediyelerine, büyükşehir ilçe belediyelerine veya Bakanlıkça yetkilendirilen kurum ve kuruluşlardan tespit ettirebiliyor. Başvuru sonucu riskli raporunun alınması halinde, kentsel dönüşüm süreci başlamış oluyor. Bu süreçte maliklere bazı muafiyet hakları sunuluyor. Söz konusu muafiyetler, 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında yer alıyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜMLE MUAF OLUNAN VERGİ VE HARÇLAR

  • İlgili kurum veya gerçek veya özel hukuk tüzel kişilerince yapılacak olan işlem, sözleşme, devir ve tesciller ile uygulamalar, noter harcı, tapu harcı, belediyelerce alman harçlar, damga vergisi, veraset ve intikal vergisi, döner sermaye ücreti ve diğer ücretlerden; kullandırılan krediler sebebiyle lehe alınacak paralar ise banka ve sigorta muameleleri vergisinden muaf oluyor.
  • Riskli alanlarda gerçek kişiler veya özel hukuk tüzel kişilerince, İlgili kurum adına değil de kendi adlarına uygulamada bulunulması halinde, riskli alanlardaki yapıların mevcut alanları için daha önce belediyelerce alman harç ve ücretlere ilave olarak, sadece kullanım maksadı değişiklikleri ile yapı alanındaki artışlar için hesaplanan harç ve ücret farkları alınıyor.
  • Uygulama alanındaki mevcut yapıların İmar Mevzuatına uygun olup olmadığına bakılmaksızın, (a) ve (b) bentlerinde belirtilen vergi, harç ve ücret muafiyetleri uygulanıyor.
ÖNEMLİ  Kentsel Dönüşüm ve Kira Yardımı

Muaf olunan harç, vergi ve ücretler şu şekilde;

  • Noter harçları.
  • Tapu ve kadastro harçları.
  • Belediyelerce alınan harçlar.
  • Damga vergisi.
  • Veraset ve intikal vergisi.
  • Belediye meclisi kararı ile belirlenen ve alınan her türlü ücret.
  • Banka ve sigorta muameleleri vergisi.

ÖDEME YAPILDIYSA İADE ALINABİLİYOR

Kentsel dönüşümde yapılan binalardan alınan evler için ödenen tapu devir harçları ve müteahhitlerden daire satın alanların ödedikleri tapu harçları geri alınabiliyor. İstanbul’da yürütülen ve sonuçlanan mahkeme kararlarına göre, Kanun’daki harç muafiyetine rağmen, kentsel dönüşüm kapsamında yapılan inşaatlardan müteahhidin veya arsa sahibinin 27 Temmuz 2014 tarihinden sonra tapuda işlemi yapılan daire satışında (ilk satış) ödenen tapu harçları (yüzde2 müteahhit/arsa sahibi/satıcı ve yüzde 2 alıcı/müşteri/üçüncü kişi) geri alınabilecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ