Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Kentsel dönüşüm kapsamında evinden çıkanlara devletçe kira yardımı yapılıyor. Peki kira yardımı almak için başvuru nasıl yapılacak? Tüm detayları haberimizde…

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE KİRA YARDIMI

31 Aralık 2012 tarihinde çıkarılan 6.306 sayılı “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi” Hakkında Kanun kapsamında, riskli yapı olarak tespit edilen yapılardan tahliye edilen hak sahiplerine kira yardımı yapılıyor. Kentsel dönüşüme giren yapılarda yaşayan vatandaşlara, talep etmeleri halinde 18 ay süreye kadar kira yardımı yapılıyor. Peki kira yardımından yararlanabilmek için neler yapılmalı, istenen belgeler neler? Hepsi haberimizde…

BAŞVURU İL MÜDÜRLÜĞÜNE

Riskli olarak belirlenen yapı için çıkarılan “Deprem Risk Raporu” bakanlık tarafından onaylandığı takdirde kira yardımı için gerekli başvuru vatandaş tarafından yapılabiliyor. Bunun için vatandaşın İl Müdürlüğü’ne kira yardımı için başvuru yapası gerekiyor. Başvurusu onaylandıktan sonra hem taşınma için yardımı hem de kira için yardım alamaya başlıyor. Başvuru yapan vatandaşlar devletin sunduğu Kentsel Dönüşüm Kredisi ile Kentsel Dönüşüm Kira Yardımından sadece bir tanesi kullanma hakkına sahip.

ÖNEMLİ  Bursa'da 184 yapı kentsel dönüşüme girdi

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE KİRA YARDIMI NE KADAR?

Riskli alanların ve riskli yapıların kentsel dönüşüm kapsamı altında güvenli ve sağlıklı yaşam alanlarına dönüştürülmesi için 2012’de çıkarılan 6.306 sayılı “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun” kapsamında, riskli yapı olarak tespiti yapılan yapılardan tahliye edilen hak sahiplerine yapılacak kira yardımları Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranlarına göre belirleniyor.

EN YÜKSEK 960 LİRA, EN DÜŞÜK 595 LİRA

Her yıl TÜFE oranında artan kira yardımında miktar ve artış illere göre farklılık gösterebiliyor. Açıklanan enflasyon oranları sonrası son haliyle kira yardımlarıysa şöyle, en yüksek 960 lira, en düşük ise 595 lira. Konut sahiplerine yapılan kira yardımı azami 18 ay olmak üzere ve aylık 960 lirayı geçmeyecek bir biçimde her ay düzenli olarak ödeniyor. Kiracılara ise taşınma masraflarına istinaden sadece bir sefere mahsus olmak üzere tek bir ödeme yapılıyor.

HANGİ İLDE NE KADAR ÖDENİYOR?

Kira için 595, taşınma için 2.975-1.190 lira ödenen iller:

Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük ve Kilis’te kentsel dönüşüm kira bedeli 595 lira. Bu kentlerde yaşayan sınırlı ayni hak sahiplerine bir seferliğe mahsus olmak kaydıyla 2 bin 975 lira, kiracılara ise bin 190 lira ödenecek.

Kira için 975, taşınma için 3.375-1.350 lira ödenen iller:

Amasya, Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt, Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye, Düzce’de ise kentsel dönüşüm kira yardımı 675 lira oldu. Kiracılara bir defa olmak şartıyla bin 350 lira, sınırlı ayni hak sahiplerine de 3 bin 375 lira verilecek.

Kira için 755, taşınma için 3.775-1.510 lira ödenen iller:

Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman, Çanakkale’de ise kentsel dönüşüm kira yardımı 755 lira. Bu illerde kiracılara bir kez olmak üzere bin 510 lira, ayni hak sahiplerine ise 3 bin 775 lira ödeme yapılacak.

ÖNEMLİ  Kentsel Dönüşüm ve Kira Yardımı

Kira için 830, taşınma için 4.150-1.660 lira ödenen iller:

Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van’da kentsel dönüşüm kira yardımı 830 lira. Bir defaya mahsus kiracılara bin 660 lira, ayni hak sahiplerine ise 4 bin 150 lira ödenecek.

Kira için 905, taşınma için 4.525-1.810 lira ödenen iller:

Adana, Antalya, Bursa ve Konya’da 905 Türk Lirası olarak belirlenen kentsel dönüşüm yardımı dışında bir seferliğe mahsus kiracılara bin 810 lira, sınırlı hak sahiplerine ise 4 bin 525 lira ödenecek.

Kira için 960, taşınma için 4.800-1.920 lira ödenen iller:

Kentsel dönüşüm kira yardımının en yüksek olduğu İstanbul, Ankara ve İzmir şehirlerinde ise yardım miktarı 860 liradan 960 liraya yükseldi. Bu şehirlerdeki kiracılara tek sefer olmak kaydıyla bin 920 lira, ayni hak sahiplerine de ise 4 bin 800 lira ödenecek.

KİRA YARDIMI BAŞVURUSUNDA İSTENEN BELGELER

Bina Sahibi (Malik) Başvurusu İçin:

 • Ek-1 Başvuru Formu (Kurumda Verilecek)
 • Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopisi
 • Konut veya İşyerinin Bağımsız Bölümünü Gösterir Tapu Belgesi Aslı ve Fotokopisi
 • Tapu arsa paylı ise; bağımsız birimin kime ait olduğunu gösterir Emlak Vergi Beyannamesi (İlgili Belediyeden alınacak, yetkili birim amiri tarafından imzalanmış ve mühürlü, bağımsız birim numarasını ve bağımsız birimin hisse oranını gösterir olmalı ) veya son 3 aya ait elektrik, su ve doğalgaz faturalarından birinin aslı (son 3 aya ait fatura; malikin adına kayıtlı, açık adres ve bağımsız bölüm numarasını gösterir olmalı)
 • Taşınmaza Ait Güncel Tapu Kaydı (yetkili birim amiri tarafından imzalanmış ve mühürlü)
 • Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Örneği Aslı (Nüfus Müdürlüğünden alınacak, ıslak imzalı olmalı)
 • Kamu Bankalarına Ait (IBAN) Numarasını Gösteren Hesap Cüzdanı Fotokopisi (Mümkün olması halinde Ziraat Bankası ve Halkbankası, vadesiz hesap)
ÖNEMLİ  Kentsel Dönüşümde Son Söz Vatandaşın

Vekâletname ile başvuru yapılacak ise;

 • Vekâletname ile yapılacak başvurularda vekâletnamede “6306 sayılı Kanun kapsamında yapılacak kira yardımı başvurusu için yetki verilmesi” ibaresinin yer alması
 • Vekaletname aslı ve fotokopisi
 • Vekâletname ile birlikte vekilin kimlik aslı ve fotokopisi

TAŞINMA YARDIMI BAŞVURUSUNDA İSTENEN BELGELER

Kiracılar İçin:

 • Ek-2 Başvuru Formu (Kurumda Verilecek)
 • Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopisi
 • Riskli binada oturduğunu gösterir; Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Örneği Aslı (Nüfus Müdürlüğünden alınacak, ıslak imzalı olmalı) veya son 3 aya ait elektrik, su, doğalgaz faturalarından birinin aslı (son 3 aya ait fatura; kiracının adına kayıtlı, açık adres ve bağımsız bölüm numarasını gösterir olmalı)
 • Yeni Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Örneği Aslı (Nüfus Müdürlüğünden alınacak, ıslak imzalı olmalı)
 • Riskli Yapı Belirtme Yazısının Fotokopisi
 • Kamu Bankalarına Ait Hesap Numarası, (IBAN) Gösteren Hesap Cüzdanı Fotokopisi (Mümkün olması halinde Ziraat Bankası ve Halkbankası, vadesiz hesap)

İş Yeri Kiracıları İçin:

 • Ek-3 Başvuru Formu (Kurumda Verilecek)
 • Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopisi
 • Riskli Bina Adresine Ait Vergi Levhası
 • Yeni Taşınılan Adrese Ait Vergi Levhası
 • Riskli Yapı Belirtme Yazısının Fotokopisi
 • Kamu Bankalarına Ait Hesap Numarası, (IBAN) Gösteren Hesap Cüzdanı Fotokopisi (Mümkün olması halinde Ziraat Bankası ve Halkbankası, vadesiz hesap)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ