Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Kentsel Dönüşümde Harç Muafiyeti

Kentsel Dönüşümde Harç Muafiyeti

Kentsel dönüşümde teşvik amacıyla yeni yapıların ilk satışlarında harç muafiyeti sağlanacak

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE ÖNEMLİ DÜZENLEME

Kentsel dönüşüm projeleri inşa eden ve projelerden ev alanlar için önemli bir düzenleme yürürlüğe girdi, kentsel dönüşüm uygulamalarını teşvik etmek için yeni yapıların ilk satışlarında harç muafiyeti sağlanacak. Yani kentsel dönüşüm yasası kapsamında yapılan bir projeden ev alan da satan da tapu harcı ödemeyecek.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE TAPU HARCI ÖDENMEYECEK

Tapu harcı mülkün değerinin yüzde 4’ü kadar ödeniyor. Bunu yüzde 2 alıcı, yüzde 2 satıcı ödüyor. (İndirim nedeniyle 31 Aralık’a kadar toplam yüzde 3 ödenecek) 500 bin TL’lik bir evde 10 bin TL alıcı 10 bin TL satıcı tapu harcı ödüyor. Bundan sonra kentsel dönüşüm kapsamında yapılan satışta bu ödenmeyecek.

Yetkililer, dönüşüm projelerinde yüzde 8 ya da yüzde 18 KDV yerine yüzde 1 KDV ödendiğini hatırlatarak, tapu harcı muafiyeti ile dönüşüm sürecine yeni bir katkı daha sağladıklarını söyledi.

TAPU HARCI DAVA AÇILARAK GERİ ALINIYORDU

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, bugüne kadar gayrimenkul şirketlerinin tapu harcını ödeyip sonra iadesi için dava açtığını söyledi. Durbakayım, “Dava açıp belli bir süre sonra geri alıyorduk. Bu gereksiz iş yükü ve maliyetti, şimdi bundan kurtulduk” dedi.

BELEDİYELERDE HARÇ ALAMAYACAK

Kentsel dönüşümde belediyelere ödenen harçlar da tartışma konusuydu. Kimi projelerde harç ödenirken, kiminde ödenmediği iddia ediliyordu. Yeni düzeneme bu konuya da netlik getirdi. “Riskli alanlarda, rezerv yapı alanlarında ve riskli yapıların bulunduğu parsellerde, mevcut inşaat alanının bir buçuk katına kadar olan yeni inşaat alanı için belediyelerce harç ve ücret alınmaz” denildi. Yani 1000 metrekare inşaat yıkılarak yeni yapılacak 1500 metrekare inşaat için harç ödemeyecek, ancak yıkılan inşaat alanının 1.5 katını aşan kısımlar için ilgili belediyeye ödeme yapılacak.

ÖNEMLİ  Konutta KDV Fırsatı Uzatıldı
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ