Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Kentsel Dönüşümde Değişiklik

Kentsel Dönüşümde Değişiklik

Cumhurbaşkanı kararı kapsamında riskli yapılar ile riskli alan ve rezerv yapı alanlarında yürütülecek projelerin yapım işinde görev yapacak müteahhitlere getirilen “üst belge gurubunda bulunma” şartıyla ilgili hüküm, yürürlükten kaldırıldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan 6306 sayılı afet riski altındaki alanların dönüştürülmesiyle ilgili kanunun uygulama yönetmeliğini değiştiren yönetmeliğe göre, Cumhurbaşkanı kararıyla belirlenen riskli alan ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca tespit edilen rezerv yapı alanı ve riskli yapıların bulunduğu uygulama alanlarında görev yapacak müteahhitlerle ilgili kriteri içeren hüküm yürürlükten kaldırıldı.

Yönetmeliğin yürürlükten kaldırılan 13. maddesinin 7. fıkrası hükmü; söz konusu uygulama alanlarında görev alacak müteahhitlerin, yapı müteahhitlerinin sınıflandırılması ve kayıtlarının tutulması hakkında yönetmeliğin 14. maddesinde yer alan yetki belgesi gruplarına göre bir üst belge grubunda olması şartı aranıyordu.

İlgili fıkra ayrıca, yapı müteahhitlerinin sınıflandırılması ve kayıtlarının tutulması hakkında yönetmeliğin 5. maddesi uyarınca, geçici grup yetki belgesi numarası verilen müteahhitlerin yasa kapsamında kendilerine ait yapıları yapabilmeleriyle ilgili hükmü de kapsıyordu.

ÖNEMLİ  Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı 4 Yıla Çıktı
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ