Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Kentsel dönüşüm için yeni düzenleme! İstanbul’a özel birim düşük faiz ve uygun taksit seçeneği

1 Ekim tarihinde yasama çalışmalarına yeniden başlayacak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde öncelikli gündem başlıklarından biri Kentsel Dönüşüm olacak. Bu çerçevede Çevre Şehircilik ve İklik Değişikliği Bakanlığı ile AK Parti Grubu yeni kentsel dönüşüm yasa tekliği için taslak çalışmasını sürdürüyor. Çalışmaya göre “Kentsel Dönüşüm Başkanlığı” kurulacak, bu başkanlık içinde de İstanbul’a özel bir birim oluşturulacak.

İstanbul’da kentsel dönüşümün hız kazanması için gözler yeni yasama yılına çevrildi. 1 Ekim’de çalışmalarına başlayacak Türkiye Büyük Millet Meclisinde öncelikli yasal düzenlemelerden biri kentsel dönüşüm olacak.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile AK Parti grubu, yeni kentsel dönüşüm yasa teklifi için taslak çalışmasını sürdürüyor.

Taslak çalışmaya göre kentsel dönüşüme girecek binalar için kat maliklerinin tamamının rızası yerine üçte ikisinin rızasıyla süreç başlatılabilecek.

Taslak çalışmayla evini kentsel dönüşüme verenlere yapılan kira yardımlarının da arttırılması planlanıyor. Böylece kentsel dönüşüm oranın artması amaçlanıyor.

Taslak çalışmaya göre “Kentsel Dönüşüm Başkanlığı” kurulması,,bu başkanlık içinde de İstanbul’a özel bir birim oluşturulacağı belirtiliyor.

Bu birim sadece İstanbul’daki riskli alanların dönüştürülmesine yönelik faaliyet gösterecek ve dünüşüme ilişkin bütçe oluşturacak.

Çalışmaya göre taslakta İstanbul’daki dönüşüm bütçesi için işlevini yitirmiş hazine alanlarının satılması, bazı rezerv alanların kat karşılığı müteahhitlere verilmesine yönelik düzenlemeler yer alacak.

Öncelik İstanbul’da imara kapalı alanlarda bulunan ve depreme dayanıksız binalara verilecek. İmara kapalı alanlarda evi olanlar için rezerv alanlardaki yeni konutlar için düşük faiz ve uygun taksit olanağı sağlanacak. İmara kapalı alanlarda yıkılan evlerin yerine yenisi yapılmayacak bu bölgelerde yeşil alanlar ya da parklar oluşturulacak.

ÖNEMLİ  Kira Yardımı Başvuru Rehberi 2020
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ