Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Kanal İstanbul Projesinde Revizyona Gildi

Kanal İstanbul Projesinde Revizyona Gildi

Kanal İstanbul Projesinde 30 milyar lira tasarruf edilecek revizyona gidildi. Yapılan değişiklikle kanal genişliği 400 m’den 275 m’ye düşürüldü.

bu yıl temelinin atılması beklenen Kanal İstanbul Projesi’nde önemli bir revizyon yapıldı. 65 milyar liraya mal olması beklenen kanal maliyetinin, kanalın genişliği 400 m’den 275 m’ye çekilerek azaltılarak, yaklaşık 30 milyar lira tasarruf elde edilmesi bekleniyor.

KANALDAN ÇIKACAK HAFRİYAT İLE 3 ADA YAPILACAK

Kanal yapımında çıkacak 1.7 milyar metreküplük hafriyat da bu sayede  yaklaşık 800 milyon metreküp kadar azalacak. Ayrıca kanal genişliğinin 275 metreye inmesi nedeniyle yapılacak köprülerin uzunluğu da azalacağı için buradan da tasarruf edilmiş olunacak.

Kanaldan çıkarılacak hafriyat ile Marmara ve Karadeniz’e 3 adacık yapılması düşünülüyor. Daha önce kanal üzerinde 6 köprü yapılması planlanırken, İBB’nin talebi doğrultusunda 7.köprünün yapımına da karar verilmiş durumda.

KANAL ÜZERİNE 7 KÖPRÜ YAPILACAK

Köprülerin, ilki Büyükçekmece bağlantılı D-100, ikincisi TEM, üçüncüsü Kuzey Marmara Otoyolu, devlet yolu, belediye yolu ve kuzeydeki havaalanına bağlantısı olan D-20’de olmak üzere 6 köprü planlanmıştı. İki köprüden ise demiryolunun geçirilmesi planlanıyor.

Toplam 20 milyar avroluk ekonomi yaratması beklenen projenin yönetimi için yeni bir yapılanmaya gidildi. Buna göre projeyi yürütmek için Kanal İstanbul İdaresi Başkanlığı (KİB) kurulacak. TOKİ, Emlak Konut, İBB, Karayolları, Demiryolları başkanlığın paydaşları olacak.

ÖNEMLİ  Dev Projeler Çevresini İhya Etti
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ