Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Kamu Bankaları Konut Kredisi Faizlerini 0,64’e Düşürdü!

Kamu Bankaları Konut Kredisi Faizlerini 0,64’e Düşürdü!

Ev sahibi olmak isteyenler, İstanbul, Ankara ve İzmir’de 750 bin lira, diğer şehirlerde ise 500 Bin liraya kadar yüzde 10 peşinat ile 12 ay ödemesiz ve 15 yıl vade ile kamu bankalarından kredi kullanabilecek. 1. El konutlar için yüzde 0.64, 2. El konutlar için ise yüzde 0.74 oranlı konut kredileri ile gayrimenkul sektörüne normalleşme sürecinde dev katkı sağlanacak.

Konut kredilerine yönelik bu tarihi kampanya hakkında değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Bu kampanya oranları, bu kredi vadeleri ve ödemesiz dönem avantajı ile tarihi bir fırsat ev sahibi olacakları bekliyor.

Fiyatların en düşük, finansmanın ise en kolay olduğu bu dönemde gayrimenkule yatırım yapan kazanacak. Haziran ayı konut satışlarında rekorlara tanıklık edecektir. Koronavirüs sonrası en hızlı normalleşen sektör gayrimenkul olacak” dedi. 

Stoklar Bitmeden Acele Edin

Gayrimenkul sektöründe inşaat sektörünün uzun süredir durgun olduğunu belirten Altın Emlak Genel Müdürü “Geçen yıla göre yüzde 23,8 azalan yapı ruhsatı sayısı ve yüzde 32,2 azalan iskan sayımız var. İkinci eldeki satışlarda artan yükseliş, gayrimenkulde talebin varlığını ve fiyatların yükseleceğini gösteriyor.

Azalan stoklar sonrasında yeni yapılacak inşaatların maliyeti şimdiki gibi olmayacak ve artışlar devam edecek. Özellikle altın ve döviz yatırımı ile finansal getiri sağlayanlar, gayrimenkule dönerek ayrı bir fırsat yakalayabilirler. Bu dönemde hızlı hareket eden kazanacak” dedi. 

Konut Kredimizi Ödüyoruz

Geçen seneye göre konut kredi stokunun yüzde 14.9 artışla 211 milyar lira  seviyesinde olduğunu belirten Özelmacıklı “Bu yüksek orana rağmen konut kredilerinde takip oranı sadece yüzde 0.55 seviyesinde. Merkez bankası verilerine konut fiyat endeksi ise bir önceki yıla göre nominal olarak yüzde 15,01 oranında arttı.

ÖNEMLİ  Tasarruflu Eve Daha Çok Kredi!

Reidin tarafından açıklanan konut satın alma gücü endeksi de 2020 yılı ilk çeyreğinde 136 ile tarihi bir zirvede. Toplam konut satışları içinde ipotekli konut satışlarının payı ise yüzde 37.9 seviyesinde. 1. Çeyrek sonunda en çok konut kredisi kullanılan iller ise sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir,  Bursa, Antalya, Kocaeli, Adana, Mersin, Gaziantep ve Manisa olmuştu” dedi. 

2. Elde 100 Bin Lira için Aylık 1.007 Lira

Bu dönemin özellikle tüketiciler için fırsat olduğunu dile getiren Özelmacıklı “Örneğin 180 ay vadede eşit taksitli olarak yüzde 0.74 faiz oranı ile 100 bin lira kredi çeken bir müşteri ayda sadece 1.007 lira ödeme yapacak.

Eğer 12 ay ödemesiz olarak aynı vade ve faizi tercih ederse ödemesi 1.095 lira olacak. Bu avantajlı imkandan daha geniş kesimlerin faydalanabilmesi için kredi miktarı azami İstanbul, Ankara ve İzmir’de 750 bin lira , diğer şehirlerde ise  500 bin lira ile sınırlı olacak” dedi. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ