Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

İzmir’de nereden ev alınır?

İzmir’de nereden ev alınır?

İzmir son zamanlarda emlak sektöründe önemli bir ivme kazandı. Şehirde gerçekleştirilen yeni projeler sayesinde Türkiye’nin hızlı gelişimine ayak uydurmaya çalışsa da İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlere oranla alması gereken daha çok yol mevcut. 2008 yılında gerçekleştirilen nüfus sayımında 3.5 Milyon nüfusa sahip olan ilin 2030’lu yıllarda 6 Milyona yaklaşması bekleniyor. 20 Yıl gibi bir süreçte %100 nüfus artışı beklenen bir şehir olan İzmir’de bu artışa bağlı olarak konut ihtiyacı ve konuta olan talepte hızla artmakta. Peki, İzmir’de nereden ev alınır? Sorusuna nasıl bir cevap verebiliriz bunu konuşalım.

Bir şehirde ev almak istediğinizde, şehrin nezih semtlerinden daha çok sizin yaşam tarzınız önem taşımakta. İşyerinize olan ulaşımı kolay sağlayabileceğiniz, isteğinize bağlı olarak ailenize, eşinize ve dostlarınıza yakın ya da uzak olmak isteyişiniz, deniz kokusu sevmeniz ya da sevmemeniz gibi birçok faktörü göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Sizin tercihlerinize en uygun evi bularak almanız ya da kiralamanız doğru olacaktır. İzmir’de yatırım amaçlı ev almak istiyorsanız bu konuda size birkaç ufak tüyo verebiliriz.

Yatırım amaçlı İzmir’de nereden ev alınır? Sorusuna diğer illerin birçoğunda olduğu üzere, şehir merkezine yakın olmasını ve sahil şeridinde olması birinci tercihiniz olmalı. Kira getirisi amaçlı yatırım yapmayı düşünüyorsanız bu iki temel özellikten birisine sahip olan konutları değerlendirmelisiniz. Sahil şeridinde yatırım yapmak istiyorsanız:

 • Hasan Ali Yücel Bulvarı,
 • Cemal Gürsel Caddesi,
 • Altınyol,
 • Liman Caddesi,
 • Atatürk Caddesi,
 • Cumhuriyet Bulvarı,
 • Mustafa Kemal Sahil Bulvarı,
 • Bakü Bulvarı,
 • Gürler Caddesi

gibi alanları tercih edebilirsiniz. Sahil şeridinde bulunan bu bulvarlar yüksek kira getirisine sahiptirler. Ancak bu mülklerin satış bedeli de kira oranları gibi oldukça yüksektir.

Sahil şeridine alternatif olarak İzmir’de nereden ev alınır? Sorusuna verebileceğimiz bir diğer cevapta, Üniversitelere yakın bölgeler tercih etmeniz olacaktır.  Şehirde bulunan Ege Üniversitesi çevresindeki konutlardan alarak, öğrencilere kiraya vermeniz halinde dönemlik olarak yüksek kiralar elde edebilirsiniz. Kırsal bölgelerden yapacağınız alımlar ile de ileriye dönük yatırım projesi gerçekleştirebilir, kentsel dönüşüm kapsamında yeni inşa edilecek binalardan prim elde edebilirsiniz.

ÖNEMLİ  Gayrimenkul alarak 4 yılda 20 bin yabancı Türk vatandaşı oldu

Bu konuya benzer içerikli olarak aşağıdaki konuları da inceleyebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. bedri dedi ki:

  Bence sadece üni değil sanayi bölgelerinin yakınlarına da bakmak gerek. mesela çiğlide. türksal inşaattan satın aldık evi geçen yıl. bir yılda o kadar değişti ki çevre, evi şimdi satmak istesek %15 kârdayız. çiğli bölgesini de tercih etmelisiniz.

BİR YORUM YAZ