Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

İstanbul’da ulaşımı kolay semtler

İstanbul’da ulaşımı kolay semtler

Türkiye’nin metropol şehri olan İstanbul, 15 Milyonu aşan nüfusuyla ülkenin en kalabalık, ekonomi ve sosyo-kültürel açıdan en önemli şehridir. 5.343 Kilometrekarelik alana kurulu şehrin en büyük problemlerinden biriside ulaşımdır. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından, dünyanın büyük şehirlerinde kullanılan ulaşım sistemlerinin neredeyse tamamı şehirde aktif olarak kullanılmaktadır. Avrupa ve Asya kıtalarını bir birine bağlayan 2 aktif 1 inşaat halindeki boğaz köprüleri ile her geçen yün daha yoğun bir trafik akışı gözlemlenmektedir. Özellikle mesai başlangıç ve bitiş saatlerinde yoğunlaşan trafik sebebiyle, özel araç kullananlar bazı günler 2-3 saatlerini trafikte geçirmek zorunda kalmaktadırlar. Bu tür problemlerin baş göstermesiyle birlikte, halk alternatif çözüm olan toplu ulaşım araçlarını tercih etmeye yönelmiş ve ikamet ettiği evlerini de bu araçlara olan ulaşımın kolaylık derecesine göre tercih etme başlamışlardır. İstanbul’da ulaşımı kolay semtler arasında sayacağımız bölgeler; Üsküdar, Mecidiyeköy, Beşiktaş, Kadıköy, Karaköy, Başakşehir, Bahçelievler ve Şişli gibi merkezi semtlerden oluşmakta.

Şehirde kullanılan; Metro, Metrobüs, Tramway, Otobüs, Dolmuş, Feribot ve Banliyö hattı sayesinde, merkezi konumda olan tüm ilçelere kolaylıkla ulaşım sağlamanız mümkündür. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın açıklamalarına dayanarak, Adalet ve Kalkınma Partisi kurucusu, geçmiş Başbakan ve şimdiki Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın çılgın proje olarak adlandırdığı Kanal İstanbul’un hayata geçmesi durumunda yeni inşa edilecek metro hattı ve Metrobüs güzergahı ile kıyı bölgelere de ulaşımın kolaylaşması beklenirken, yeni inşa edilen 3. Köprü ile de doğu ve batı yakasının birbirine olan bağlantı noktalarında ki trafiğin biraz daha rahatlatılması planlanıyor.

Gerek belediyenin gerekse hükümetin ileriye dönük 2023 planlarının gerçekleşmesi durumunda, yani bundan 8 sene sonra İstanbul’da ulaşımı kolay semtleri anlatmak yerine, ulaşımı zor olan semtlerden bahsetmemiz gerekecektir. Ülkenin en büyük yatırımlarını alan bu metropol kent, dünya genelinde sahibi olduğu prestij ile kültür başkenti seçilmiş ve ülkeye olan turizm katkısı sayesinde cari açığının önemli bir kısmı kapatılmaktadır. Ulaştırma Daire Başkanlığı tarafından yıllar önce geliştirilen ve halen aktif olarak kullanılan Akbil uygulaması sayesinde, temin edeceğiniz toplu ulaşım kartı ( Manyetik cihazı ) sayesinde, toplu ulaşım araçlarının ( özel dolmuş ve taksiler hariç ) tümüyle seyahat edebilirsiniz.

ÖNEMLİ  Sivas’ta bin 691 daireye yapı kullanma müsaadesi dokümanı verildi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ