Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

İskânı Olmayan Eve Doğalgaz Aboneliği

İskânı Olmayan Eve Doğalgaz Aboneliği

İskân belgesi, bir binanın onaylı projesine uygun olarak inşa edilip tamamlandığını ve yasal olarak oturumun başlayabileceğini gösteren belgedir. İnşaat çalışması bitirilen binalara verilmekte olan iskân belgesi, ancak binanın çizilen projeye ve bölge imar planına uygun olduğu kanıtlandığında başvuru sahibine verilmektedir.

Söz konusu iskân belgesinin düzenlenmesi için ruhsatlı olarak yapılan binanın inşaat çalışmalarının tamamlanmış olması ve yapı ruhsatı alınan tarihinden 2 sene içerisinde inşaatına başlanmış olması, inşaat çalışmalarının ise 5 sene içinde tamamlanmış olması gerekmekte.

Bir binanın projeye veya bölge imar planına aykırı olarak bitirilmesi yahut müteahhitin bir miktar borcunun bulunması halinde belediyenin belediyeye ait imar birimi tarafından binaya iskân verilmiyor.

İskânı olmayan evde oturum yasal olmasa bile başlayabiliyor fakat iskânsız eve ciddi yaptırım uygulanıyor. İSKİ’den alınan su şebeke suyu ücretinden değil şantiye tarifesinden ücretlendiriliyor ve su faturası daha yüksek tutarda geliyor. Aynı şekilde su faturasında ki fazla ücretlendirme uygulaması elektrik içinde sanayi elektriği olarak ücretlendirme yapıldığından yine elektrik faturası fazla geliyor.

Doğalgaz abonelik başvuruları, bağımsız olan bölüm malikleri, bina veya tesisin sahibi, ya da bu kişilerin yetkilendirdiği temsilci atadığı kişilerce yapılıyor.

İskân belgesi elinde bulunmayan kişilerin abonelik başvuruları olumsuz sonuçlanarak, doğalgaz abonesi olmaları için iskân belgesi alarak tekrar başvuruda bulunmaları konusunda kendilerine bilgi veriliyor.

İskân belgesi alamayan binalarda alış ve satış işlemleri ise gayet sıkıntılı. İskânı olmayan binalarda daireler arsa tapusu olarak satılabildiği için birçok banka bu binalardan daire satın almak isteyen kişilere kredi vermeyi uygun görmüyor. Bu kişilere kredi vermek için kat irtifakı olan kendilerine ait farklı bir meskeni alacakları kredi karşılığında bankaya ipotek ettirmeleri isteniyor.

Aynı zamanda kredi işlemlerinin çoğunda kefil talep ediliyor. Kredi sorunu çözülerek ev satışı yapıldığı takdirde, evi alan kişiler yine iskân belgesi olmamasının zorluğunu yaşıyorlar. İskân belgesi olmadığı için, hayatlarını devam ettirmelerinde zorunlu olarak kullandıkları elektrik, su, doğalgaz gibi önemli abonelikleri yaptıramıyorlar. Böyle de olunca hem ev sahibi hem de dert sahibi olmuş oluyorlar. Bu sefer evi satmayı düşünüyorlar fakat bina iskân belgesi olmadığından evin satılması da kendileri için ciddi sorun oluyor ve evi alırken yaşadıkları sorunları bu sefer satarken yaşıyorlar. Bu nedenle ev alınacak ise evin iskân belgesi olup olmadığına sonradan zorlu bir sürecin içine girmemek açısından kontrol edilmelidir.

ÖNEMLİ  Emlak Vergisinde İndirim Şartları 2020

 

Bu konuya benzer içerikli olarak aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ