Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

İpotekli Konut Satılır mı?

İpotekli Konut Satılır mı?

İpotekli bir taşınmazın, bir başkasına ipotek borcu ile birlikte devrine engel durum yoktur. Bunun için ipotek alacaklısının izni de gerekmez. Devri takiben, tapu müdürü Türk Medeni Kanunu’nun 1019’uncu maddesi hükmü uyarınca alacaklıya durumu bildirecek, alacaklı bir yıl içinde eski borçludan yeni bir teminat talep etmez ise, borçlu yeni maliki kabul etmiş olacaktır.

İpotekli konut satışı ayı düşen kredi faizleriyle zirveye ulaşmıştı. İpotekli konut alımı konusunda büyük bir talebin yaşandığı gözlemlenirken bu konuda pandemi sürecindeki normalleşme çalışmalarının bir sonucu olarak düşük faizli konut kredileri etkili oldu.

İpotekli Konut Nedir?

Banka kredisi ile satın alınan konutlarda ipotek uygulanıyor. Kredi borcu ödendikten sonra konut üzerindeki ipotek kaldırılıyor. Böylece ev alım satım için uygun bir hale geliyor.

Ancak konut alacak kişinin farklı mülkleri de bulunuyorsa farklı gayrimenkuller üstünden de ipotek sağlanabiliyor.

Banka ipotekli ev satışı konusunda sık sık kullanılan ipotek terimi; bankadan alınan konut kredisinin karşılığı olan bir teminat şeklinde nitelendiriliyor. 

Banka ipotekli evi nasıl satar sorusunun cevabı da merak ediliyor. Ev kredisi borcu ödenmediği zaman konut satışa çıkartılıyor ve bankanın borcu kapatılıyor.

Banka dışında ticari ipotekli ev satın almak da mümkün oluyor. Çünkü ipotek sadece konut kredisi için de ticari krediler için de uygulanabiliyor.

İpotekli Konut Satışı

İpotekli konut satışlarının sık sık gündeme gelmesiyle vatandaşlar “İpotekli konut satışı nasıl oluyor?” sorusuna yanıt arıyor. Banka ipotekli konut satışı direkt olarak yapılamadığından dolayı bankaya ipoteğin kaldırılması adına başvuruda bulunuyor.

İpotekli konut nasıl alınır sorusuna yanıt olarak satılan gayrimenkulde satıcı ve alıcı arasında anlaşma sağlanıyor, bankayla görüşme yapılıyor ve ipotek kaldırılabiliyor.

İpotekli ev nasıl alınır konusunda önemli olan bir diğer nokta ise konutun peşin alınıp alınmadığı. Çünkü nakit olarak alınan parayla kredi borcunun hepsi kapatılabiliyorsa ipotek sorunsuz biçimde kaldırılabiliyor.

ÖNEMLİ  İnşaat Maliyetleri Katlandı!

Böylece aynı günde tüm işlemler gerçekleştirilip satış yapılabiliyor. Krediyle alınacağı zaman ise banka; yeni alıcıya tesis edilen krediyle satıcının borcunu kapatıyor.

Ancak konutun üstündeki ipotek devam ediyor. Sadece bankaya borçlu taraf satıcı yerine alıcı oluyor. Banka ipotekli ev satışı bu şekilde gerçekleşiyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ