Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

İpotekli Ev Satılır mı?

İpotekli Ev Satılır mı?

Konut kredisindeki faiz kampanyası ipotekli konut alımının rekor düzeyde artmasına neden oldu. Bir önceki aya göre kıyaslandığında ipotekli konut satışı yüzde 449 arttı. Peki daha önce kredi ile alınan konut yineden satışa çıkarılabilir mi?

İpotekli konut satışı Haziran ayında 101 bin ile tarihteki en yüksek aylık veriye ulaştı.

 İpotekli konut alımı konusunda büyük bir talebin yaşandığı gözlemlenirken bu konuda pandemi sürecindeki normalleşme çalışmalarının bir sonucu olarak düşük faizli konut kredileri etkili oldu.

İpotekli Evin Satışı

2020 yılının ilk yarısında ipotekli konutlarda aylara göre dağılım grafiğine bakıldığı zaman Ocak, Şubat ve Mart aylarında satışlar 43.000 seviyelerinde kaldı.

Nisan ayında pandemi nedeniyle salgın endişeleri üst seviyelere tırmandığı için vatandaşlar ipotekli konut satın almak konusunda endişe yaşadı ve rakamlar 17 binlere kadar geriledi.

Alınan tedbirler ve sosyal hayatın kontrollü bir şekilde eskiye dönmesi için yapılan uygulamalarla beraber ipotekli ev satın almak yeniden cazip görünmeye başladı ve satışlar Haziran ayında 101 binin üstüne çıktı.

İpotekli Ev Nedir?

Banka kredisi ile satın alınan konutlarda ipotek uygulanıyor. Kredi borcu ödendikten sonra konut üzerindeki ipotek kaldırılıyor. Böylece ev alım satım için uygun bir hale geliyor.

Ancak konut alacak kişinin farklı mülkleri de bulunuyorsa farklı gayrimenkuller üstünden de ipotek sağlanabiliyor.

Banka ipotekli ev satışı konusunda sık sık kullanılan ipotek terimi; bankadan alınan konut kredisinin karşılığı olan bir teminat şeklinde nitelendiriliyor. 

Banka ipotekli evi nasıl satar sorusunun cevabı da merak ediliyor. Ev kredisi borcu ödenmediği zaman konut satışa çıkartılıyor ve bankanın borcu kapatılıyor.

Banka dışında ticari ipotekli ev satın almak da mümkün oluyor. Çünkü ipotek sadece konut kredisi için de ticari krediler için de uygulanabiliyor.

İpotekli Konut Satışı

İpotekli konut satışlarının sık sık gündeme gelmesiyle vatandaşlar “İpotekli konut satışı nasıl oluyor?” sorusuna yanıt arıyor. Banka ipotekli konut satışı direkt olarak yapılamadığından dolayı bankaya ipoteğin kaldırılması adına başvuruda bulunuyor.

ÖNEMLİ  İnşaat demirlerine 1 ayda 3 bin TL artırım geldi

İpotekli konut nasıl alınır sorusuna yanıt olarak satılan gayrimenkulde satıcı ve alıcı arasında anlaşma sağlanıyor, bankayla görüşme yapılıyor ve ipotek kaldırılabiliyor.

İpotekli ev nasıl alınır konusunda önemli olan bir diğer nokta ise konutun peşin alınıp alınmadığı. Çünkü nakit olarak alınan parayla kredi borcunun hepsi kapatılabiliyorsa ipotek sorunsuz biçimde kaldırılabiliyor.

Böylece aynı günde tüm işlemler gerçekleştirilip satış yapılabiliyor. Krediyle alınacağı zaman ise banka; yeni alıcıya tesis edilen krediyle satıcının borcunu kapatıyor.

Ancak konutun üstündeki ipotek devam ediyor. Sadece bankaya borçlu taraf satıcı yerine alıcı oluyor. Banka ipotekli ev satışı bu şekilde gerçekleşiyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ