Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

İpotek kaldırmak için gerekli evraklar

İpotek kaldırmak için gerekli evraklar

Günümüzde birçok zaman ihtiyacımız olan nakit akışını birikimlerimiz ile karşılayamıyoruz. Gerek yeni bir ev almak gerekse bir otomobil almak için, kredi çekmek veya elden borç almak gibi geri dönüşümlü ek gelir kaynakları arıyoruz. İhtiyaç duyulan nakit miktarının yüksek olması halinde ise konut kredisi gibi krediler kaçınılmaz hale geliyor. Kredi veren banka ve kuruluşların ise kendilerini güvenceye almak için sizden teminat gösterebileceğiniz bir mal istiyorlar. Bu durum ile en çok karşılaşılan durum ise konut kredileri. Konut Kredisi çekerek alacağınız evinize, banka tarafından koyulan ipotek yani satılamaz şerhi ile, aldığınız borcu ödeyemeyecek duruma geldiğinizde banka tarafından koyulan bu ipotek ile mülk satışa çıkartılıyor ve elde edilen gelirden borcunuz tahsil ediliyor. Bahsettiğimiz felaket senaryosunu yaşamak zorunda kalmayan ve borcunun tamamını ödeyen bireylerin ise borç bitiminde eve koyulan İpoteği kaldırmak için bazı adımlar izlemesi gerekiyor. Bu adımları izlerken ipotek kaldırmak için gerekli evraklar ı temin etmeleri ise en önemli şart. Birazdan aşağıda belirteceğimiz ipotek kaldırmak için gerekli evraklar listesinde bulunan tüm öğeleri temin etmeniz halinde işlemleriniz gayet hızlı ilerleyecektir.

İpotek Kaldırmak için Gerekli Evraklar:

  • İpoteği koyan kurum veya kişi tarafından düzenlenmiş ipotek fek yazısı
  • Gayrimenkulün sahibine ait nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Gerekli işlemleri yürütecek kişi mülk sahibi değil ise noter tarafından düzenlenmiş vekâletname
  • Mülkün emlak vergisi gibi herhangi bir vergi borcunun bulunmadığını beyan eden vergi dairesinden alınmış belge
  • Mülkün Tapusu
  • Mülkün Adresini açık şekilde gösteren, resmi bir kurum tarafından düzenlenmiş belge. ( elektrik veya su faturası gibi)

Yukarıda bahsettiğimiz maddelerden sadece birinci madde hariç diğerleri oluşabilecek olağan üstü durumlar için yanında bulundurmanız gereken evraklardır. Olağan şartlar altında ipotek kaldırmak için gerekli evraklar listesindeki ilk maddede bulunan, ipoteği koyan kişi veya kurum tarafından düzenlenen bir ipotek fek yazısı işinizi görecektir. Kuruluş veya kişiden aldığınız bu yazıyı Tapu Sicil Müdürlüklerine götürerek gereken hukuki işlemleri başlatabiliyorsunuz. Geçmiş dönemlerde yaşanan, ipotek fek yazısı nın kaybedilmesi gibi olumsuz durumlar sebebi ile artık bazı bankalar bu evrak dosyasını doğrudan gerekli birimlere ulaştırabiliyor.

ÖNEMLİ  TOKİ başvurusu nereye yapılacak? E-devlet'ten TOKİ'ye başvurusu nasıl yapılır?

Bu konu haricinde, ipotekli eve haciz gelir mi adlı makalemizde ilginizi çekebilir diye düşünüyoruz. Bir göz atmanızda bizce fayda var.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ