Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

İmar Barışında Yapılan Hatalar

İmar Barışında Yapılan Hatalar

İmar barışında süre oldukça azaldı. 8 milyondan fazla başvurunun alındığı afta vatandaşlar en çok alan hesaplamasında hata yapıyor

İMAR BARIŞINA 8 MİLYONDAN FAZLA BAŞVURU

İmara aykırı yapıların kayıt altına alınmasına imkan tanıyan imar barışı uygulamasında sona geliniyor. Daha önce Ekim ayı sonunda biteceği duyurulan ancak yıl sonuna kadar uzatılan imar barışına şimdiye kadar 8 milyondan fazla başvuru yapıldı. İmar barışına 15 milyon başvurun yapılmasının beklendiğini belirten Tektaş İmar Barışı Uzmanı ve İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Çatalkaya, bu hedefe ulaşılabilmesi için sürenin bir kez daha uzatılmasını beklediklerini ifade etti.

SÜRENİN UZATILACAĞI DÜŞÜNÜLÜYOR

Çatalkaya, “İmar barışında şimdiye kadar 6 milyar lira ekonomimize kazandırıldı. Toplamda ise 50 milyara yakın gelir bekleniyor. Sürenin uzatılması ile bu hedefe daha kolay ulaşılacağını düşünüyoruz. Benim beklentim 31 Aralık’tan sonra bir kez daha uzatılabileceği yönünde” dedi.

EN BÜYÜK HATA ALAN ÖLÇÜMÜNDE

Vatandaşların İmar Barışı başvurularında bazı hatalar yaptıklarını ve sonrasında bunları düzeltmek zorunda kalacaklarını ifade eden Çatalkaya, en büyük hatanın yapının büyüklüğünün hesaplanması ile ilgili olduğunu kaydetti. Vatandaşların ellerinde mezura ile yaptıkları metrekare ölçümlerinin çoğunlukla yanlış olduğunu ve iskan tapu alımı için çizilen proje aşamasında bu yanlışın ortaya çıktığını anlatan Çatalkaya, “Vatandaşlar imar barışı başvurusu sonrası yapı kayıt belgesi ödemesini yaptıktan sonra E-Devlet Sistemi üzerinden Yapı Kayıt Belgeleri’ni alıyorlar ancak bu belgeyi almaları başvurunun doğru olduğu anlamına gelmiyor.”

ÖNEMLİ  "Edirne’den Şanlıurfa’ya kesintisiz otoyol kontağı sağlanacak"

BAŞVURULARDA BÜYÜK HATA YAPILIYOR

Çatalkaya, “Maalesef bize başvuru yapanlardan anladığımız kadarı ile bugüne kadar yapılan başvuruların birçoğu yanlış. Özellikle bireysel başvuru yapanlar ve belediye ve bakanlık imar barışı ofisine gidip başvuru yapan çoğu kişinin beyanı yanlış görünüyor. İskan tapusu için çizilen projenin Yapı Kayıt Belgesi için yapılan ilk beyan ile uyumsuz olması halinde ciddi sorunlar ile karşılaşılabiliyorlar. Bunu düzeltmek için ise sadece tek bir hakları var.” dedi.

SADECE AYKIRI BÖLÜM İÇİN TÜM BİNA İÇİN BAŞVURU YAPILMALI

İmar Barışı başvurularında yanlış anlaşılan bir nokta olduğunu belirten Çatalkaya, bir yapının içerisindeki imara aykırı bölüm için tüm yapı üzerinden para ödenmesi gerektiğini belirtti. Çatalkaya, “Örneğin bir hak sahibinin sonradan yaptırdığı ve imara aykırı olan 10 metrekarelik bir balkonu var. Bunun için imara başvurduğunda sadece o bölümle ilgili bir para ödeyeceğini düşünüyor. Ancak uygulama öyle değil. O balkonu imar barışına sokabilmesi için sahip olduğu mülkün tüm metrekaresi üzerinden parayı ödemesi gerekiyor” dedi. Ayrıca birden fazla dairenin olduğu iskansız; arsa tapulu veya kat irtifaklı binalarda tek tek başvuru yapılmaması gerektiğine dikkat çeken Çatalkaya, hak sahiplerinin binanın tamamı için başvurması gerektiğini belirtti.

İMAR BARIŞINDA İZLENMESİ GEREKEN ADIMLAR

 • İmar barışına başvuru yapılması
 • Binanız için tüm resmi incelemelerin yapılıp; imar barışı başvuru kapsamının doğru bir şekilde belirlenmesi
 • İmar barışı için binada gerekli tüm teknik testlerin yapılması
 • İmar barışı için bakanlığa gerekliği bilgilerin beyan edilmesi
 • İmar barışı için yapı kayıt bedelinin hesaplanıp, ödemenin yapılması
 • Bakanlık onaylı yapı kayıt belgesinin çıkarılması
 • Resmi kurumlara imar barışından yararlandığınızın bildirilmesi
 • İskanlı tapu için bina projesinin hazırlanması
 • Bina zemin tespit tutanağının Kadastro Müdürlüğü’ne onaylatılması, belediyeden ‘İskan Olur’ yazısının alınması
 • İmar barışı dosyasının tapuya teslim edilmesi
 • İskanlı tapu bedelinin hesaplanıp ödemenin yapılması
 • İskanlı yeni tapuların çıkarılması
ÖNEMLİ  Sorunlu Binalar için Son Fırsat!
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ