Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

İmar Barışında En Çok Yapılan Hatalar

İmar Barışında En Çok Yapılan Hatalar

İmar Barışı başvuruları için son günlere gelindi. 9 milyonu aşkın başvuruda ise bir çok hatanın yapıldığı ortaya çıktı

İMAR AFFI İÇİN SON GÜNLER

İmar ve iskan sorunu olan yapıların sorununu ortadan kaldırmak için başlatılan İmar Barışı’na başvurular 31 Aralık’ta son bulacak. Bugüne kadar 9 milyon vatandaş başvuru yaparken, yaklaşık 8.3 milyar liralık ödeme yapıldı. Henüz başvuru yapmayanların elini çabuk tutması gerekirken, yapı kayıt belgesini alanların da iskan ve tapu için işlem başlatması gerekiyor. İşte bu süreçte birçok başvurunun yanlış yapıldığı ortaya çıkıyor.

BAŞVURUNUZU KONTROL EDEREK DÜZELTEBİLİRSİNİZ

Bazı vatandaşlar teknik bilgi sahibi olmadığından veya daha düşük bedel ödemek için kötü niyetle yanlış beyan veriyor. Yanlış beyan tespit edildiğinde, aldığınız yapı kayıt belgesinin iptali söz konusu olabileceği gibi ödediğiniz para da yanabilir. Bu duruma düşmemek için beyanınızı yine e-Devlet üzerinden kontrol ederek düzeltebilirsiniz. Ek ödeme çıkarsa da bunu bankaya ödemeniz gerekiyor. Yeniden düzenlenen yapı kayıt belgesinde ‘Kişinin yanlış beyanından dolayı revize edilmiştir’ yazıyor.

BAŞVURULARIN BÜYÜK KISMI HATALI

İmar Barışı’nda en çok yapılan yanlışlar için İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Çatalkaya “Yapı kayıt belgesi aldıktan sonra tapu işlemlerine başlamak için bize gelen 20 kişinin 20’sinin de başvurusu yanlış çıktı. Kimisi kullanmadığı alanı dahil etmemiş, kimisi müstakil evini köy evi gibi göstermiş. Kimisi de emlak vergisini düşük ödediği için o bilgilere göre başvuru yapmış. Bu beyanlar düzeltilmeli” dedi.

EN ÇOK YAPILAN HATALAR

 • Yanlış; Arsa tapulu ve kat irtifak tapulu binada tek bir bağımsız bölüm için yapılan başvuru yanlış. Aksi halde iskan-tapu alınamaz.
 • Doğru; Arsa tapulu ve kat irtifak tapulu binalarda tüm bina ve bağımsız bölümler için başvuru ve ödeme yapılır. Bina için yapı kayıt belgesi alınır.
 • Yanlış; Kat mülkiyet tapulu binada tek bağımsız bölüm için alınmış yapı kayıt belgesi ile o bağımsız bölüm için tapu değişikliği yapılabilir.
 • Doğru; Kat mülkiyet tapulu binada tek bir bağımsız bölüm için yapı kayıt belgesi alınabilir ancak tapu değişikliği için tüm hak sahiplerinin imzası gerekir
 • Yanlış; İskanlı binanın mülkiyeti birden fazla kişiye ait iken binanın tamamı için yapılan tek başvuru yanlış.
 • Doğru;İskanlı binada tüm bina başvurusu yapabilmek için binanın sadece bir kişiye ait olması gerekir.
 • Yanlış; Ada, pafta, parsel gibi bilgilerden bir tanesinin bile yanlış ya da eski olması yapı kayıt belgesinin iptaline ve iskan tapu alınamamasına yol açabilir.
 • Doğru; Binadaki konut ve iş yeri sayısı, bina ve arsaya ait pafta, ada, parsel bilgisi, güncel adres bilgisi; bina arsasının güncel metrekare alan bilgisi, mevcut bina konut ve iş yerleri için ayrı ayrı alan bilgisi güncel ve doğru olmalıdır.
 • Yanlış; Düşük beyan edilmesinden dolayı emlak vergi beyan bilgileri veya doğruluğu yerinde tespit edilmemiş projeye göre yapılan başvuru sorun oluşturabilir.
 • Doğru; Başvuruda binanın tüm ortak ve kullanım alanları ile değeri açıkça belirtilmelidir. Tüm bodrum katlar, teraslar eklenmelidir.
 • Yanlış; İskanlı daire veya iş yerinde sadece projeye aykırı olan eklenti alanları için bağımsız bölüm başvuruları yapılamaz.
 • Doğru; İskanlı binalarda projeye aykırı sonradan yapılmış eklenti dahil mevcut kullanım alanı için başvuru yapılmalıdır.
 • Yanlış; Müstakil ev ve iş yerleri için projesine aykırı eklentiler için başvuru yapılamaz.
 • Doğru; Yalnızca otel, Alış Veriş Merkezi gibi ticari amaçlı tek bağımsız bölümlü ve iskanlı binalardaki aykırılıklar için inşaat alanı ne olursa olsun 1.000 metrekareye bedel ödemek koşulu ile başvurulabilir.
 • Yanlış; Sosyal donatı alanı olarak tescil edilmiş Hazine ve belediye arazilerindeki kaçak yapılar için başvuru yapılamaz.
 • Doğru; Hazine ve belediye arazileri üzerindeki kaçak binalar tüm bina için başvuru yapıp belge alabilirler. Böylece bina sahibi idareden binanın bulunduğu arsayı satın alma hakkını elde etmiş olurlar.
ÖNEMLİ  İmar Barışı 15 Haziran'a Kadar Uzatıldı
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ