Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

İlk Evini Alan BES’liye Peşinat Devletten!

İlk Evini Alan BES’liye Peşinat Devletten!

İlk kez ev sahibi olacak Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) kullanıcıları dilerlerse sistemde biriken paralarını aldıkları konutun peşinatı olarak ödeyebilecek.

BES’TE AVUSTRALYA MODELİ

Konut alacaklara kolaylık sağlamak için hükumet yetkilileri, Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) Avustralya modeli üzerinde duruyor. Bu sistemde ölüm ve ciddi hastalıklar dışında sistem çıkış yasak. Ancak ilk kez ev sahibi olacaklar BES’ten çıkıp birikimini de evin peşinatı olarak kullanabiliyor.

HAZIRLIKLAR BAŞLADI

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) üzerinde çalışmalar başladı. BES’te değişik modeller henüz tartışılıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Yeni Ekonomi Programı’nda açıkladığı reform çalışmalarını yürüten danışman ekibi aynı zamanda Türkiye Sigorta Birliği’nden de destek alıyor.

İLK KEZ EV ALANININ PEŞİNATI BES’TEN

Gelinen noktada BES için en uygun sistemin Avustralya modeline benzer olacağı düşünülüyor. Avustralya modeli ile emekli olana kadar sistemden çıkış yasak. Yani eğer üzerinde çalışılan model kabul edilirse şimdiye kadar çalışanların otomatik olarak sisteme kaydedildiği Otomatik Katılım da denilen Otomatik BES çalışanların emekliliğine kadar devam edecek. Bu süre bazında çalışan sistemden çıkamayacak.

YENİ BES MODELİ

Sistemden çıkış için kişinin ölmesinin yanında diğer bir neden olarakta Avustralya’da olduğu gibi çalışanın ilk ev sahibi olması olacak. BES ile yapılan birikimler ev sahibi olunduğunda bozulabilecek. Üstelik yüzde 25’lik devlet katkısı da ev için ödenecek. Evin peşinatının yüzde 25’i devlet tarafından sağlanmış olacak. Konu ile ilgili Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile çalışmalar yapılması planlanıyor. TOKİ’nin çalışanlara özel konut üretip sistemden çıkılması halinde yüzde 25 devlet katkısı ile birlikte birikimin önce peşinata kullanılıp ardından çalışanların evinin bitirilerek geri kalan tutarın taksitler halinde ödenmesi planlanıyor.

ÖNEMLİ  Yabancıya konut satışı düzenlemesi yürürlüğe girmeden fiyatlar arttı
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ