Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

İl İl Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

İl İl Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

Kentsel dönüşüm yapılan bölgelerde evlerinden çıkmak zorunda kalan vatandaşlara kira yardımı ödenmekte. Peki hangi il ne kadar kira yardımı yapıyor?

KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI

Konutları kentsel dönüşüme giren binalarda yaşayan vatandaşlara, talep etmeleri halinde kira yardımı yapılıyor. Kentsel dönüşüm kapsamında evleri yenilenecek olanların merak ettiği konulardan biri de kentsel dönüşüm kira yardımının ne kadar olduğu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı riskli alanların ve riskli yapıların kentsel dönüşüm kapsamında sağlıklı ve güvenli yaşam alanları haline getirilmesi için 31 Aralık 2012’de çıkarılan 6.306 sayılı “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun” kapsamında, riskli yapı olarak tespit edilen yapılardaki hak sahiplerine yapılacak kira yardımları Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) doğrultusunda belirleniyor.

İL İL KİRA YARDIM TUTARLARI

Bu kapsamda illere göre kira yardımları en düşük 595 lira, en yüksek 960 lira olarak açıklanmıştı.

595 lira kira yardımı yapılan iller

Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük ve Kilis

Yine yukarıdaki şehirlerde kiracılara bir kereye mahsus 1.190 lira, sınırlı ayni hak sahibine ise 2.975 lira ödemesi gerçekleştirildi.

675 lira kira yardımı yapılan iller

Amasya, Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt, Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye ve Düzce

ÖNEMLİ  2017 - 2018 Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Bedelleri

755 lira kira yardımı yapılan iller

Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman ve Çanakkale

830 lira kira yardımı yapılan iller

Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van

905 lira kira yardımı yapılan iller

Adana, Antalya, Bursa ve Konya

Ayrıca bu şehirlerde kiracılara bir kereye mahsus olmak üzere 1.810 lira, sınırlı ayni hak sahibine ise 4.525 lira olarak ödendi.

960 lira kira yardımı yapılan iller

Ankara, İstanbul ve İzmir

Bu şehirlerde de kiracılara bir kez olmak şartıyla 1.920 lira, sınırlı ayni hak sahibine ise yine bir kez olmak üzere 4.800 lira ödeme gerçekleştirildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ