Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

İkinci El Konutta Fiyatlar Rekora Gidiyor

İkinci El Konutta Fiyatlar Rekora Gidiyor

Salgın etkisiyle çok sayıda yeni projenin inşaat çalışmalarının durması 2. el konuta talebi artırdı. Buna bağlı olarak fiyatlarda rekor artışlar yaşandı.

Gayrimenkul ve inşaat sektöründe Haziran ayından beri rekor kıran satışlar, fiyatları da etkiliyor.

Sektörde yaşanan canlanmaya rağmen Kovid-19 salgını etkisiyle çok sayıda yeni projenin inşaat çalışmalarının durmasının 2. el konut olan talebi artırdığını, bu durumun fiyatları da yükselttiğini belirten Temeltaş Proje Gelistirme şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Temeltaş;

“Sadece İstanbul’da 2. el konutların fiyatlarında yüzde 21 oranında artış yaşandı. Sıfır konutlar için ise bu oran yüzde 30. Sektörde pandemi etkisiyle üretim azaldı. Talep 2. elde ağırlık kazandı” dedi.

Fiyatlarda Rekor Artış

Gayrimenkul ve inşaat sektöründe sadece aylık konut satış miktarına bakarak bir değerlendirme yapmanın doğru tespit yapabilmeyi zorlaştırdığında dikakt çeken Temeltaş;

“Sektörümüze kazandırılan destek paketiyle hazirandan bu yana satışlarda rekor artışlar yaşanıyor. Ancak pandeminin ve ardından dövizdeki sert yükselişin etkisiyle sektörde üretim geriledi.

Dolayısıyla talepte 2. el konutlar ağırlık kazanmaya başladı. Artan talep fiyatları yükseltti. Ülke genelindeki satışlardan yüzde 17 oranında pay alan İstanbul’da, yılın ilk 8 ayında 176 bin konut satışı gerçekleşti.

Temmuzda sıfır konut fiyatları yüzde 30, ikinci el konut fiyatları yüzde 21 arttı. Türkiye geneline baktığımızda ise sıfır konutlarda yüzde 28, ikinci el konutlarda yüzde 25 artışla karşılaşıyoruz. İstatistiklere göre fiyatlar alarm veriyor” diye konuştu.

Gayrimenkul ve inşaat sektörünün pandemiden en az etkilenen bir sektörolduğunu ve hızlı bir toparlanma, canlanma dönemi içerisinde olduğunu anımsatan Temeltaş, stokların erdiğini belirtti.

Konut Stoku Eridi

“Destek paketi sayesinde sektörümüz satışta tarihi rekorlar kırmayı başardı. Artışa geçen satışlar, stokları da hızla eritiyor. Pendemi döneminden sonra Temeltaş proje olarak toplam 330 milyon liralık satış gerçekleştirdik.

ÖNEMLİ  Kıymetli konut vergisi mükellefleri için e-beyanname süreci başladı

Buna karşın, çoğu yeni konut projesinin inşaat çalışmaları, pendeminin etkisiyle durduruldu. Sıfır konuttaki üretim düşüklüğü 2. el konuta talebi artırdı. Sadece İstanbul için konuşmak gerekirse, şehrimizde ağustos ayında satışlarının yüzde 71’i ikinci el konutta gerçekleşti.

Sıfır konut satışları, yıllık bazda yüzde 16 azalırken, ikinci el konut satışları yüzde 28 arttı. Satışlarda, 2019 ortalamasına göre sıfır konutlarda yüzde 5, ikinci el konutlarda ise yüzde 83 artış yaşandı. Üretimin durması 2. el pazarına talebi artırdı, ama artan fiyatlar kaygı verici düzeye.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ