Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

İkinci El Konut Kredisi Faizleri 0,87’ye Yükseldi!

İkinci El Konut Kredisi Faizleri 0,87’ye Yükseldi!

Üç kamu bankası Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank ikinci el konut kredisi faiz oranında değişikliğe gitti. İkinci el konut kredisinde yapılan ikinci değişiklikle faiz oranı önce 0.74’ten 0.79’a son olarakta 0,87’ye yükseldi. Kredi vade süresi de 180 aydan 120 aya çekildi.

Tüm konutlar için geçerli olan 12 aylık ödemesiz dönem uygulaması ise tamamen bitti. İkinci el konut piyasasını etkileyen bir diğer adım ise vade süresi oldu.

180 aya kadar kullandırılan kredilerin süresi, ikinci el konutlar için 120 aya çekilmişti. Yapılan düzenleme ile gayrimenkul piyasasının yeni yatırımlarla canlanması, ekonomiye katkının artırılması ve tüketicinin depreme karşı yeni evlere talep oluşturması için birinci el konutların daha cazip hale getirilmesi hedefleniyor.

Salgında normalleşme sürecine geçiş ile ‘avantajlı konut kredisi’ paketi kamu bankaları tarafından devreye alındı.

Yeni konutlar için 15 yıla varan vadede, 0.64 faiz oranı ile kredi sunulurken, ikinci el konutlar için 10 yıla varan vadede, yüzde 0.87 faiz oranı sağlanıyor.

TÜİK haziran ayı konut satış verilerine göre, Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı 2020 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 152 artarak 58 bin 632 olsa da toplam konut satışları içindeki payı yüzde 31’de kaldı.

İkinci el konut satışları ise 2020 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 245 artış göstererek 131 bin 380 oldu.

Sıfır Konutta Fırsat Sürüyor

İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, “Mühim olan birinci el konutların satışının teşvik edilmesi. İkinci el satışlarda bir sahibi olan ev el değiştiriyor, iki kişi arasında ticaret oluyor. Birinci elde ise büyük bir sinerji doğuruyor.

250 alt sektöre destek sağlanıyor. Ekonomi canlanıyor. Zaten yüzde 1’in altındaki faizlere pozitif bakıyoruz. Böyle devam etmesi süreklilik de sağlar” yorumunu yaptı.

ÖNEMLİ  Gaziantep'e yapılan tesiste sona gelindi

Yeni (sıfır) konutlar için yüzde 0,64 ile 180 ay vadeye kadar, üç büyük ilde (İstanbul, Ankara ve İzmir) azami 750 bin liraya kadar; diğer şehirlerde azami 500 bin liraya kadar kullanılabiliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ