Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

İkinci El Konut Alırken Bunlara Dikkat

İkinci El Konut Alırken Bunlara Dikkat

Ev sahibi olmak isteyenler fiyat avantajından dolayı ikinci el konutu tercih ediyor. İkinci el ev satışları konut kredisi faizlerinin de düşüşüyle tarihi yükseliş yaptı. Peki ikinci el ev alırken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Evin Yaşı

Eğer yeni bir konut projesinden ev almıyorsanız bina yaşına dikkat etmek gerekiyor. Ülkemiz fay hatları üzerinde yer alıyor. Bu durumda binanın büyük 99 depreminden sonra inşa edilmiş olması ve deprem dayanıklılık testlerinden geçmiş olması şart.

Evin Konumu

Büyük birikimler sonucu alınan evin hem oturum hem de yatırım için doğru yerde olması gerekiyor. Alacağınız evin şehir merkezinde veya şehir merkezine yakın bir konumda olmasına özen gösterin. Çevresinde hastane, okul ve toplu taşıma araçlarının bulunmasına dikkat edin.

Çevre

Muhitin kalitesi de en az evin özellikleri kadar önemli. Evin değerini belirleyen önemli etmenlerden biri olan muhit, her yaştan ve kesimden insanın rahatça yaşamasını sağlayacak kadar güvenli olmalı. 

Evin Büyüklüğü

Evlerin brüt ve net metrekaresi arasında bir hayli fark bulunabiliyor. Hem evin büyüklüğü açısından hem de fiyatı açısından tapunun mutlaka incelenmesi gerekiyor. Bir evin metrekaresi tapuda brüt olarak belirtilmeli ve fiyatlandırılması da buna göre yapılmalı.

Emlakçıya Sorun!

İkinci el ev alırken mutlaka emlak danışmanları ile görüşülerek hareket edilmeli. İşin uzmanlarından yardım almanız sonrasında pişmanlık veya hayal kırıklığı yaşamanızı önler. Emlak danışmanı ile belirlediğiniz fiyat aralığında, aradığınız kriterleri çok daha kolay bulabilirsiniz.

ÖNEMLİ  Konut alacaklar dikkat: Yüzde 45 artış bekleniyor
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ