Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

İcradan Ev Alırken Konut Kredisi Kullanılabilir mi?

İcradan Ev Alırken Konut Kredisi Kullanılabilir mi?

Konut Kredisi, ev sahibi olmak isteyip de, gerekli birikimi yapamayanlar veya yaptığı birikimin, almak istediği evin bedelini karşılamaması durumunda tüketicilerin sıklıkla başvurduğu bir durumdur. Kredi kullanım şartları arasında yer alan maddeler kapsamında, satın alınacak olan mülk üzerine borç bitene kadar satılamaz şerhi yani ipotek koyulmaktadır. Bu şerh sayesinde kredi veren kuruma borcun ödenmemesi durumunda, ev kurum tarafından satılarak borç tahsil edilmektedir. Bu tip satışlar halk arasında ircaa satışı veya yediemin satışı olarak bilinmektedir. Peki icradan ev alırken konut kredisi kullanılabilir mi? Bu soruya cevap vermeden önce, icra ile satış şartları hakkında küçük bir bilgilendirme yapmamızda fayda var.

İcradan ev alma şartları;

  • İhaleye girilen konut satışlarında, ihalenin sonlanmasının ardından satış bedelinin %20’si peşin olarak ödenmelidir.
  • İhale sürecini takip eden 7 gün içerisinde satışa itiraz olmaması durumunda toplamda 10 günü bulan süreç sonunda satış bedelinin tamamı alıcıdan talep edilir.
  • Satış bedelinin tamamının tahsil edilmesinin ardından tapu yeni alıcısının üzerine devir edilir.

Konut kredisi kullanımında aranan şartlar, yukarıdaki şartlara tamamen aykırıdır. Bankalar kredi verecekleri konut üzerine satılamaz şerhi ( ipotek ) koymadan, satış bedelini mülk sahibine ödemezler. Bu sebeple ne teminatı nede satış bedelini ihaleyi yapan aracı kuruma ödeyemezler. Günümüz şartlarında satış olmadan konut kredisi kullanımı yapılamadığı gibi, satış bedelinin %100’lük kısmı ödenmeden tapu devir işlemleri yapılmamaktadır. Yukarıda belirttiğimiz kurallar kapsamında İcradan ev alırken konut kredisi kullanılabilir mi? Sorusuna maalesef ki hayır demeliyiz. Bu gibi durumlarda 10 günlük elden borç alarak işlemlerinizi halledebilirsiniz. Bir diğer formül ise, yeni yürürlüğe giren kanun ile kullanılan kredilerin 15 gün içerisinde iptali mümkündür. Kredi puanı yüksek olan bir yakınınızın alacağı tüketici kredisi ile evin satış işlemlerini tamamlayabilir, ardından konut kredisi çekebilir ve yakınınızın çektiği tüketici kredisini iptal ederek tutarı bankaya iade edebilirsiniz.

ÖNEMLİ  Konut satışlarının artması nedeniyle fiyatların sabitlenmesi bekleniyor

İcralı konut satış takibi amacı ile kurulmuş birçok gayrimenkul danışmanlığı sayesinde konulara vakıf olabilir ve değerinden daha düşük alacağınız evlerden prim edebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ