Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Home Office Nedir ?

Home Office Nedir ?

Home Office yani Türkçe karşılığı ev ofis olan kelimenin anlamı, sözcüklerden de anlaşılacağı gibi iş ve ev alanlarınızı aynı anda tek bir mekânda sunmaktadır. Bir çok yabancı ülkelerde, uzun süredir mevcut olan bu sistem Türkiye’de henüz yeterli popülaritesini elde etmiş konumda değildir. Bir işyerine bağlı olmadan çalışan ve verdiği hizmet karşılığında ödeme alan çoğu kişinin tercih ettiği Freelance yani serbest çalışma sisteminin içinde bulunan kişiler genelde Home Office çalışmayı tercih etmektedirler.

Home Office nedir ?

Bu soruya verebileceğimiz en kısa cevap; Ev Ofisi olacaktır, zaten kelimelerin Türkçe karşılığıda bu şekildedir. Ev Ofisinde çalışan çoğu birey diğer çalışma sistemlerine nazaran oldukça rahat şartlarda yaşamaktadırlar. Çalışma saatleri, mola süreleri ve hatta çalışma günlerini dahi kendileri belirleyebilmektedirler.

Bilişim sektöründe sıklıkla görülen ev ofisi sistemi ilerleyen yıllarda bir çok farklı melsek koluna da yayılacak gibi görülüyor. Günümüzde binli rakamlar ile ifade edilen çağrı merkezleri ise bu değişimden nasibini alacak en büyük sektörlerden birisi olması bekleniyor. Bu konuda evinde bulunan internet bağlantısı ve bilgisayar sayesinde yetkilendirilecek olan personeller, sistemin içerisine dahil olduktan sonra, aldıkları eğitim ve özel yazılımlarında yardımı ile evlerinden hiç çıkmadan günlük mesailerini doldurarak, iş hayatlarını yürütebileceklerdir.

Genel olarak bakıldığı zaman bir çok avantajı bulunan ev ofisi çalışma şeklinde aslında bazı önemli dezavantajlar da bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları;

  • Hizmet verdiğiniz hiçbir kuruluş, özel bir anlaşmanızın olmadığı sürece size sosyal güvenlik sigortası yapmayacaktır.
  • Yemeğiniz için ayrılan bir ödenek olmayacaktır.
  • Aynı firmada çalışan diğer personel arkadaşlarınızın sahip olduğu sosyal haklardan feragat etmeniz istenecektir.

Mevcut bulunan artı ve eksi yönlerini detaylıca düşündükten sonra, eğer Home Office olarak çalışmak isterseniz bu yönde arayışlara başlayabilirsiniz.

ÖNEMLİ  Türkiye'de ocakta 250 bine yakın gayrimenkul satış süreci yapıldı

Unutmayın ki; uzman olduğunuz alanlarda hizmet vermeniz hem sizin, hem de kariyeriniz için en doğru seçim olacaktır. Danışmanlık hizmeti gibi verebileceğiniz kurumsal bir hizmet sayesinde yukarıda belirttiğimiz eksi noktaların bir tanesini dahi yaşamayabilirsiniz. Ancak işin cazibesine katılarak yerine getiremeyeceğiniz şartları kabul etmeniz halinde, sistemdeki iş ömrünüz çok kısa olacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ