Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Haydarpaşa garı otel projesi

Haydarpaşa garı otel projesi

İstanbul’un buram buram tarih kokan ve Türkiye’nin tarihi binaları arasında göz bebeği olan Tarihi Haydarpaşa Garı yangınının üzerinden tam 5 yıl geçti. Yangının yol açtığı deformasyon restore edilirken, Haydarpaşa garı otel projesi gündeme geldi. TCDD ( Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları ) genel müdürlüğü yetkilileri, gerekli restorasyon işlemleri tamamlandıktan sonra istasyon binasının, YHT ( Yüksek Hızlı Tren ) hizmeti ve kültür faaliyetleri için kullanılması planlandığını söylese de, Haydarpaşa Dayanışması Derneği üyeleri; Binanın çatı kısmının restoran olması yönünde talepleri olduğunu ve yerine getirilmesi gerektiğini söylemekteler.

Haydarpaşa’nın bağlı bulunduğu Kadıköy belediyesi tarafından incelenen, 12 Milyon 473 bin Türk Lirası ihale bedelli yenileme projesine onay çıkmadı. Restorasyon esnasında binanın tarihi dokusunu kaybedebileceği ve alanında uzman kişiler tarafından yapılması gerektiği kanısına varan Kadıköy Belediyesi, bu tutumu ile Haydarpaşa garı otel projesi ne sıcak bakmadığını gösterdi. Mimarlar Odası İstanbul Şube Başkanı Sami Yılmaztürk tarafından yapılan açıklamada; Haydarpaşa Garı için çeşitli dernek ve kuruluşlar ile birlikte 148 haftadır eylemlerini sürdürdüklerini, Tarihi binanın ulaşım konusunda artık hizmet veremeyeceğini, Moda ile Harem arasında bulunan bölgede rant çıkarına karşı mücadele ettiklerini belirtti. Yabancı turistlerin oldukça ilgisini çeken Haydarpaşa garı,  turizm konusunda ciddi rakamlarda ekonomik fayda sağlamakla birlikte, kültürel miras konusunda ise önemli bir sembol haline geldi. Ülkemizde çalışmaları hızla devam eden ve Konya – Eskişehir – İstanbul hattı aktif olan Yüksek Hızlı Tren projesi kapsamında, İstanbul için Haydarpaşa garı kullanılmaması durumunda ise, yeni yht istasyonunun nereye konumlandırılacağı merak uyandırmakta. Yeni tesislerin birçoğunun şehir merkezine uzak konumlara yapılması, İstanbul yeni gar binasının da, şehir merkezinden uzak noktalara yapılması yönünde tahminler yürütülmekte.

Tahminlerimizin yersiz çıkması ve Haydarpaşa garı otel projesi nin hayata geçmesi için gerekli çalışmaların başladığı tarihten itibaren, bazı ünlü mimarlardan gelen yorumlara dayanarak; Binanın en erken 3 yıl içerisinde otel haline getirilerek hizmet verebileceği söylenmekte. 2010 Yılında çıkan yangının izlerini halen taşıyan Haydarpaşa’da durum oldukça karmaşık hale geldiği için, bir süre daha olası bir tadilat planı gözükmüyor.

ÖNEMLİ  Nasıl müteahhit olunur?
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ