Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Havaray nedir? Hangi ilçelerden geçecek?

Havaray nedir? Hangi ilçelerden geçecek?

İstanbul’da yaşayan vatandaşlar için artık adeta bir işkence haline gelen ve yaşantılarının önemli bir kısmını geçirdikleri trafik problemine çözüm getirmek amacıyla yeni bir proje geliştiriliyor. Raylı Sistem ile trafiği rahatlatmaya hedefleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ulaştırma Bakanlığının desteği ile şehre Havaray yapıyor. Peki, Havaray nedir? Hangi ilçelerden geçecek? Havadan giden Tramway sistemini anlatmak için kullanılan Havaray, İstanbul’da toplam olarak 36.2 Kilometrelik bir hatta çalışacak. Bu hattın 3 ayağı Avrupa kıtasında diğer 3 ayağı ise Asya kıtasında olacak. Trafiği etkilemeyecek şekilde yapılacak sütunların üzerindeki platformda ilerleyecek olan Tramway, ilk etapta kısa mesafeli olarak minibüs hatlarında çalışacak. Toplu taşımada metrobüs ve metro ile entegre bir halde çalışması planlanan Havaray, özel sektöre ait minibüsler için ise tehlike arz ediyor. Minibüs hatları ile aynı güzergahta çalışması, daha ekonomik ve daha hızlı olması nedeniyle, minibüs taşımacılığına olan talebin düşmesi bekleniyor. Havaray nedir? Hangi ilçelerden geçecek? Sorumuzun, ilk etabına yukarda yanıt verdik. Gelin şimdi hep birlikte sorunun ikinci kısmı olan geçeceği semtlere göz atalım;

İstanbul Havaray Hatları;

Havaray ilk olarak Ataşehir mevkiinde hayata geçecek. 2019 Yılı yatırım planlarında yer alan projenin Ataşehir ile Ümraniye arasında kurulması ve 11.1 kilometrelik bir hat oluşturulması bekleniyor. Bu hat sayesinde Ataşehir ile Ümraniye arasındaki ulaşım süresi 22 dakika gibi bir sürece indirgenerek minimize edilmesi planlanıyor.

2019 Yılı sonrasındaki yatırım planları içinde ise Beyoğlu ve Şişli arasındaki hat görülüyor. Bu iki semt arasında açılması planlanan hattın ise tahmini uzunluğunun 5.8 kilometre olması bekleniyor. Proje hayata geçtiğinde ise iki semt arasındaki ulaşım mesafesinin 11 – 12 dakikaya kadar düşmesi hedefleniyor.

Kanal-D 100 Hattı olarak adlandırılan ve yine aynı tarihlerde açılması beklenen hattın ise Kanal-D 100 mesafesini 6 dakikaya indirmesi bekleniyor.

ÖNEMLİ  TOKİ son 3 yılda toplam 213 bin konut yaptı

Bir diğer önemli hat ise Maltepe ile Başıbüyük arasına inşa edilecek. 3.6 Kilometre uzunluğunda olması beklenen hattın, iki semt arasındaki mesafeyi 7 dakikaya indirip, daha hızlı bir ulaşım sağlaması hedefleniyor.

4. Levent ile Gültepe, Çelilktepe ve Levent i bir birine bağlayacak olan hat ise bu 4 önemli semti bir birine 5.5 kilometrelik bir hat ile bağlaması, 11 dakika içerisinde de ulaşım sağlaması hedefleniyor.

Son olarak Sefaköy’den başlayıp Kuyumcukent ve Havalimanı arasına inşa edilecek olan 7.2 kilometrelik hat ile Sefaköy’den havalimanı ulaşımı sadece 14.5 dakikaya kadar düşmesi hedefleniyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ