Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Hangi Evlere Konut Kredisi Çıkar?

Hangi Evlere Konut Kredisi Çıkar?

Konut kredisi başvurusu yapacaksanız, kendi belgeleriniz kadar evin belgeleri de önemli! Konut kredisi ile ev alabilmek için almak istediğiniz evin konut kredisine uygun olması gerekiyor. Peki bankalar hangi konutlara kredi veriyor?

Kredi Alırken Evin Yaşı Önemli mi?

Banka için önemli olan, kredi borcu ödenmediği takdirde evin borca karşılık değerinin yeterli olup olmayacağıdır. Banka, borcuna karşılık aldığı değerde evi kolaylıkla satabileceğine inanırsa, başka bir deyişle, ev borca karşılık kolaylıkla nakite dönüşebiliyorsa, bu durumda evin yaşı çok da önem taşımaz.

İnşaat Halindeki Eve Kredi Çıkar mı?

Bankadan bankaya farklılık göstermek üzere, evin belli bir seviyede tamamlanmış olması bekleniyor. Ancak, genellikle çoğu banka evin en azından yüzde 80’nin tamamlanmış olmasını istiyor.

Proje Evlere Nasıl Kredi Alınır?

Almak istediğiniz ev henüz proje aşamasındaysa ve doğal olarak bankaların beklentisini karşılayacak bir tamamlanmışlık göstermiyorsa, o halde proje sahibinin anlaşmalı olduğu bankalara yönelmelisiniz. Ortada teminat niteliğinde bir ev olmadığında ancak “garantör limit teminatıyla”  kredi alınabiliyor. Bu işlem için de, müteahhitin hali hazırda anlaşmalı olduğu bankalara başvurmak gerekiyor.

Hisseli Tapusu Olan Eve Kredi Çıkar mı?

Eğer evi tüm hissedarlardan almak istiyorsanız ve tüm hissedarlar satışa razı ise, kredi kullanmakta sorun yaşamıyorsunuz. Fakat, yalnızca hissedarlardan birinin hissesini almak istiyorsanız, bankadan olumsuz yanıt alıyor olacaksınız. Bunun sebebi, kredi borcunuzu ödemediğiniz takdirde, banka konutu satarak borcu tahsil etmek istediğinde, diğer hissedarların satışa engel yaratabilecek olmaları.

Konut Kredisi Çekerken Evle İlgili İstenen Belgeler

Evin tapu bilgileri

ÖNEMLİ  Konut Kredisi Faizleri El Yakıyor! Güncel Faiz Oranları

Konut kredisinde verilecek kredi miktarı, uzman bir eksper tarafından hazırlanan ekspertiz raporuna göre belirleniyor. Ekspertiz işlemleri için ise bankaya evin tapu fotokopisini vermeniz gerekiyor. Ayrıca, tapu bilgisi kullanılarak Gayrimenkul Tapu Tahkikatı denilen işlemle evin üzerinde ipotek, şerh veya haciz olup olmadığı araştırılıyor.

Kat irtifakı

Kat irtifakı, inşaat tamamlanmadan önce temin edinilen, dairenin hissesine düşen arsa tapusu anlamına geliyor.Tapuda ipotek şerh, haciz ya da benzeri problemlerle karşılaşmamak için evin kat irtifakı olması önem taşıyor.

İskan

Belediyelerin imar birimleri tarafından verilen iskan belgesi, bir yapının tasdikli projesine uygun olarak inşa edilip bitirildiğini ve oturumun yasal olarak başlayabileceğini gösteriyor.

Kat mülkiyeti

Bitmiş ve iskanı alınmış evlerin kat mülkiyeti tapusu alması gerekiyor. Kredi vermek için bankalar öncelikli olarak evin kat mülkiyeti olmasını tercih ediyor. Henüz kat mülkiyeti alınmamış, sadece kat irtifakı bulunuyorsa, ekspertiz esnasında inşaat ruhsatı ve yapı kullanma izin belgeleri değerlendirilip duruma göre kredi çıkabiliyor.

Deprem Sigortası

Bankalar elbette, kredi verecekleri konutun deprem açısından risk faktörü taşımamasını ve kullanılmayacak derecede hasarlı olmamasını tercih ediyor. Bunun yanı sıra, kredi kullanım aşamasında zorunlu deprem sigortası (DASK) yaptırmak gerekiyor. Zaten, DASK yapılmadan alım-satım işlemleri de gerçekleşmiyor.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ