Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Hangi Bankalar Peşinatsız Konut Kredisi Veriyor?

Hangi Bankalar Peşinatsız Konut Kredisi Veriyor?

Konut için kredi peşinat oranları yüzde 10’a düşürüldü. Peki hiç peşinatı olmayan tüketici ev almak için kredi çekebilir mi? 

Salgına karşı alınan tedbirler kapsamında bankaların konut kredisi peşinat oranı yüzde 10’a düşürülmüştü. Tüm bankalardan konut değerinin yüzde 90’ına kadar kredi kullanılabiliyor. Konut almak istiyor ancak birikmişiniz yoksa üzülmeyin. Evin tamamına kredi almanız mümkün.

Bazı bankalar tarafından evin hepsine kredi veriliyor.

Evin tamamına kredi veren bankalardan herhangi bir peşinat yatırmak zorunda kalmadan kredi alabilirsiniz. Ancak bu kredilerden yararlanmak için ipotek gösterilmesi gerekiyor.

Her bankanın eksper kuruluşu aynı eksper firması ile çalışmazlar. Emlakçılar, müteahhitler hangi eksperin ne kadar değer biçtiğini, hangi eksperin yüksek veya düşük fiyat verdiğini bilirler.

Peşinatsız Konut Kredisi Eksper Hesaplaması Yöntemi

Her bankanın eksper kuruluşu aynı eksper firması ile çalışmazlar. Emlakçılar, müteahhitler hangi eksperin ne kadar değer biçtiğini, hangi eksperin yüksek veya düşük fiyat verdiğini bilirler.

Bu sebeple, kredisi onaylanmayacak olan şahıslar için yüksek değerde fiyat biçen eksper servislerini tavsiye ederler. Eğer evinizin emlakçıdan alıyor iseniz, muhtemelen emlakçı evin değerinin tamımına peşinatsız yüzde 100 konut kredisi çıkması için sizi uygun olan banka veya ekspere yönlendireceklerdir.

Zira siz evi peşinatınız olmadığı için satın alamazsanız, bu durum ne emlakçıya, ne müteahhite, ne size nede bankaya yarayacaktır.

Emlakçı, Müteahhit, Banka sizinle aynı fikirde ve herkes kredinin onaylanması için elinden geleni yapacağı için bir şekilde eksper değerini yüksek gösteren bir eksper bulunabilir veya böyle bir ve finans kuruluşu tercih edilebilir.

Konut Kredisi Masrafları Nelerdir?

Ferdi kaza ve hayat sigortası 100 lira ile 400 lira arasındadır. Tespitinde ev sahibinin yaşı, kaç para ev kredisi çektiği ve evin durumu göz önüne alınır.Konut kredisi dosya masrafı ortalama 500 lira civarındadır.

ÖNEMLİ  Kiralık konutta fiyat oyunu: Yüzde yüz artırdılar

Hakem heyetleri tarafından geri alınabilinen bu masraf için bankalar halen konut bu ücreti almaya devam ederler.

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Bankalar ev finansmanında üst sınırı her ne kadar yukarıda bahsettiğimiz gibi eksper değerinin yüzde seksenini esas alarak hesaplasalar da, birde kredi çekenin ödeme gücünün hesaplaması var.

Burada eğer kefil vs. yok ise, tek kişinin maaş bordrosu üzerinden kredi çekiliyor ise, banka kişinin evraklarla ispat etmiş olduğu tüm gelirinin maksimum yüzde 70 seviyesinde kredi verebilir.

Yani kredi çeken kişi 1.000 lira maaş alıyorsa, aylık ödeyeceği konut kredisi 700 lirayı geçemez. Bunun üstüne banka peşinatsız veya peşinatlı konut kredisi vermez.

Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar?

Peşinatsız konut kredisi finansmanı veren bankalar konutun tamamına finansman sunuyor.

Emlak Konut

Bu süreç içerisinde bankaya başvuru yapılmadan önce Emlak Konut’un sunduğu düşük faizli ve uzun vadeli kredi kullanabiliyor.

Yapılan projelere katılım gösterecek Emlak Konut kredi için değil, yeni ev projelerine dahil olarak ev satın almak için kullanılıyor.

QNB Finansbank

Peşinatı olmayan bireylere ev sahibi olma olanağı sağlamaktadır. 180 aya varan vadeler ve düşük faiz oranlarıyla bankaya başvuruda bulunduğunuzda kredi notunuz hakkında inceleme başlatılacaktır.

Başvuru sahibinin çekmeye uygun olması durumunda banka en geç iki iş gücü içerisinde eksper görevlendirir ve satın alınacak konutun değerini inceliyor. 

HSBC

Ek teminat verilmesi durumunda 120 aya varan vadelerde peşinatsız konut kredisi kullandırmaktadır. Böylelikle peşinat olmadan konut sahibi olma fırsatı sunuluyor.

TEB

10 yıl boyunca vadelerle peşinatsız konut kredisi sunmuyor. Ev değeri kadar konut kredisi çekebilme fırsatı sunuluyor. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ