Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Hangi Bankalar Konut Kredisi Faizlerinde İndirim Yaptı?

Hangi Bankalar Konut Kredisi Faizlerinde İndirim Yaptı?

Merkez Bankasının geçen hafta aldığı faiz indirim kararı sonrası bazı bankalar konut kredisi faizlerinde indirime gitti. İşte indirim yapan bankalar.

Koronavirüs salgının 11 Mart itibariyle ülkemizde de görülmesi ve ekonomiye etkilerinin yansıması ile bazı bankaların konut kredisi faizleri mart ayından itibaren kısmi yükselmeye başlamıştı.

Salgın karşısında piyasa yapıcı kuruluşların hızla aldığı tedbirler faizlerin dengede tutulmasını kolaylaştırdı. Son bir aylık süreçte Türkiye Bankalar Birliği (TBB), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme ve Kurumu (BDDK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bankalara likidite sağlanması, swap işlemlerinin kolaylaştırılması ve tüketiciye kredi musluklarının açık tutularak, borçları içinde kolaylıklar sağlanması için pek çok karar aldı.

Son olarak geçtiğimiz hafta BDDK’nın bankaların swap işlem limitini arttırması ve TCMB’nin Nisan ayı para politika faizlerinde beklentinin üstünde 100 baz puan indirim uygulaması ile kredi faizlerindeki durağan ve yukarı yönlü seyir hızla aşağıya indi.

Geçtiğimiz hafta içinde gelen destekler sonrası Yapı Kredi Bankası, İNG, TEB, Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Garanti BBVA konut kredisi faizlerinde indirime gitti. İkinci el konutlar için en uygun faiz oranı 5 puan aşağıya indi.

3.500 Lira Taksitle Ne Kadar Kredi Çekilir?

Gelişmeler sonrasında en uygun konut kredisi faizi sıfır konutlarda yüzde 0.79, ikinci el konutlarda ise yüzde 0.89 olarak uygulanmaya başlandı. En düşük faiz oranı ile bankalardan 275 bin lira tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 10 yıl vadede aylık taksitleri yaklaşık 3.500 lira, toplam geri ödemesi de 427 bin liraya karşılık geliyor.

İndirim Yapan Bankalar

  • Yapı Kredi Bankası tüm konut tercihleri için limit sınırı olmaksızın yüzde 0.89 faizle kredi sunuyor.
  • İNG indirim sonrasında tabela faizleri için yüzde 0.95, kampanyalı kredi faizleri için yüzde 0.93 faizli kredi kullandırıyor.
  • TEB faiz indirimi sonrasında konutlara yüzde 0.94 oranla kredi sağlıyor.
  • Kuveyt Türk Bankası aylık yüzde 0.94 kar payı oranı ile konut finansmanı sunuyor.
  • Garanti BBVA 5 yıl vadeye kadar yüzde 0.99, 10 yıl vadeye dek ise yüzde 1.02 oranlı kredi kullandırıyor.
ÖNEMLİ  İmar Barışı'na Özel Kredi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ