Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Fiyatlar İkinci Eli Canlandırdı!

Fiyatlar İkinci Eli Canlandırdı!

Gerek yeni konut fiyatlarının yüksekliği gerekse konut kredisi faizlerindeki artış insanları ikinci el konuta yöneltti

İKİNCİ EL KONUT FİYATLARI DÜŞÜŞTE

Konut kredisinde faizlerin yükselmesiyle krediyle ev almak zorlaşınca konutta satış hızı azaldı. Gayrimenkul firmaları birinci elde farklı kampanyalar yapıp alıcıyı birinci el konuta yönlendirince ise ikinci el konut satışlarında fiili alım satımlar azaldı. 2.eldeki talep düşüşü zamanla fiyatların da aşağıya çekilmesini gündeme getirdi. Bundan bir yıl öncesine göre birçok şehirde merkezi konumdaki konutların fiyatları yüzde 35’lere varan düşüşler sergiledi. İstanbul’un en merkezi bölgelerinden olan Beşiktaş’da 2017’de 700-750 bin lira seviyelerinde fiyatlarla satışa koyulan konutlar bu 2018’de 400-450 bin liradan satılır oldu. Aynı süre içerisinde elinde parası olan ise gerek altında, gerek Türk Lirası mevduatlardan gerekse dövizde tuttuğu parada dövizdeki artıştan dolayı parasının miktarını arttırmış oldu.

PARASINI DÖVİZDE TUTAN KAZANDI

Bunu rakamlarla hesapladığımızda da eldeki paranın bir yılda hatırı sayılır bir artış sergilediğini görmek mümkün. Geçen yıl elinde 350 bin lirası olan biri parasıyla 1.458 adet çeyrek altın aldıysa parası şimdiki fiyatlarla yapılan hesaplamada tam 581.742 liraya çıkmış durumda. Yine aynı tarihte aynı miktar parasını Türk Lirası faizinde tutanlar parasını 397.000 liraya çıkardı. Bir yıl önce 350.00 lirayla o günkü kurdan 102.193 dolar veya 85.600 avro alanlar da paralarını dolarda bugünkü kurla 622.212 liraya avro da 610.029 liraya çıkarmış oldu.

ÖNEMLİ  Sivas'ta yapı müsaadesi verilen daire ve bina sayısı azaldı

İKİNCİ ELDE FİYATLAR CAZİP HALE GELİNCE BİRİKİM OLANLAR EV ALMAYA BAŞLADI

İstanbul Emlak Komisyoncuları Derneği Başkanı Nizamettin Aşa, fiyatların aşağıya çekilmesinin elinde parası olan kişileri gayrimenkule yönlendirdiğini söyledi. Aşa, “Son dönemlerde emlak ofislerinin kapısını daha fazla alıcı çalmaya başladı. Bundan birkaç ay önce alım kararını öteleyenler ikinci elde düşen fiyatları görüp artık fırsata çevirmek istiyor. Parası dövizde olanlar da artık dolar daha fazla yükselmez yükselse de ben aldığım evden aradaki farkı zaten kapatabilirim diyerek ikinci el piyasayı canlandırmaya başladı” bilgisini verdi.

GEÇEN YIL 1+1 ALMAKTA ZORLANANLAR ŞİMDİ 2+1 BAKIYOR

Geçen yıl elinde 350 bin lira nakiti olan kişiler ellerindeki parayla İstanbul’da 1+1 alabiliyor 2+1 tipi evlerde ise bütçeyi zorlamak durumunda kalıyorlardı. Bu durum birinci el için de ikinci el için de geçerliliğini koruyordu. Nizamettin Aşa, geçen yıl oturacağı evi alamayan, borca da girmek istemeyen vatandaşın yatırım amaçlı 1+1 almayı düşündüğünü ama şimdi beklentinin değiştiğini aktardı. Aşa, “Bu tür alıcılar o dönemde ev alamayınca parasını farklı yatırım araçlarında değerlendirdi. Aradan geçen zaman diliminde birikimleri daha da arttı. Paraları artarken ev fiyatlarının düşmesi alıcıyı hayalindeki eve yaklaştırdı. Geçen yıl 1+1 bakan şimdi 2+1 tipi ev alıyor” şeklinde konuştu.

YATIRIMCI YENİDEN MERKEZE YÖNELDİ

Nizamettin Aşa elindeki parasının değerini artıran kişilerin tercihlerini şehir sınırından merkeze doğru da çevirdiğini vurguladı. Birçok konut alıcısının daha önce elindeki parayla 2+1 tipi evi şehrin çeperlerinde satın alabildiğini belirtip şöyle konuştu: “Şimdi ise durum değişti. Sektördeki durgunluk nedeniyle evini acil satmak isteyen satıcılar merkezi lokasyonlarda ev fiyatlarını ciddi oranlarda aşağıya çekti. Bu da cebinde parası olanların merkezi noktalarda ev satın alıp gerek yüksek miktarda kira geliri elde etmesi gerekse piyasa normale döndüğünde evin değerinin yeniden yükseleceğini bilmesiyle merkezi bölgelerde ev talebini arttırdı.”

ÖNEMLİ  Yeni Yusufeli tamamlandı
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ