Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Faizler Yükselince Senetle Satış Arttı

Faizler Yükselince Senetle Satış Arttı

GYODER’in açıkladığı Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi Raporuna göre, konut fiyatları son beş yılda yüzde 78 artarken, kiralarsa yüzde 60 oranında artış gösterdi. Konut satışlarındaysa, senetle satış yüzde 54 seviyesine yükseldi.

KONUT FİYATLARI SON 5 YILDA YÜZDE 77, KİRALAR YÜZDE 60 ARTTI

Bu ay itibarıyla 121’incisi yayınlanan ve 10 yıldır Türkiye gayrimenkul piyasasına dair önemli öngörüler sunmaya devam eden Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi’ne göre Türkiye genelinde konut satış fiyatları son bir ayda yüzde 0,02 azalırken, son üç ayda yüzde 0,58, son altı ayda yüzde 1,41, son bir yılda yüzde 5,79, son üç yılda yüzde 28,85, son beş yılda ise yüzde 77,39 oranında arttı.

Konut kira değerleri ise son bir ayda yüzde 0,38, son üç ayda yüzde 0,49 azalış gösterirken, son altı ayda yüzde 2,01, son bir yılda yüzde 5,37, son üç yılda yüzde 20,95, son beş yılda ise yüzde 60,37 oranında artış gösterdi.

YABANCILAR DÖVİZDEKİ DALGALANMAYI FIRSATA ÇEVİRDİ

Raporuna göre, Aralık ayında markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 18’lik kısmı yabancı yatırımcılara yapılırken bu satışlarda ağırlıklı olarak 1+1 özellikteki konutların tercih edildiği gözlemlendi.

GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi 2018 yılı aralık ayı sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Markalı konut projelerinde gerçekleştirilen satışlara baktığımızda, yabancı gayrimenkul yatırımcısının Türkiye’ye ilgisinin sürdüğünü görüyoruz. Aralık ayında yabancılara yapılan konut satışları, son altı aylık ortalamanın yüzde 4 üzerine çıkarak yüzde 18 oranında gerçekleşti.”

ÖNEMLİ  Toplulaştırılan arazi 8,5 milyon hektara koşuyor: 2 milyar lira hibe ödemesi yapıldı

FAİZLER YÜKSELİNCE SENETLE SATIŞ ARTTI

Markalı projelerden konut satın alanların peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde ise Aralık ayında peşinat kullanım oranı yüzde 42, banka kredisi kullanım oranı yüzde 4 ve senet kullanım oranı yüzde 54 olarak gerçekleşti.

Konuyla ilgili görüşünü açıklayan Yetgin, “Yeni konut satışlarında banka kredisi kullanım oranı yüzde 4 gibi son derece düşük bir seviyeye gerilerken, peşinatın yüzde 42, senet kullanımının ise yüzde 54 gibi yüksek seviyeye çıkması, faiz oranlarının yükselmesinin bir sonucudur. Ayrıca senet kullanımının bir ay gibi bir sürede yüzde 10 oranında artmasında, kredi faizlerindeki yükselişin yanı sıra proje geliştiricilerin sunduğu ödeme seçeneklerinin etkili olduğunu söyleyebiliriz.”

KONUT AMORTİSMAN SÜRESİ 19,5 YIL

REIDIN Genel Müdürü Alp Çapa, “Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayan Satılık ve Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde aralık ayında bir önceki aya göre azalış söz konusu. Bu ay içinde satılık konut fiyatlarında yüzde 0,02 oranında, kiralık konutlarda ise yüzde 0,38 oranında bir azalış yaşanmıştır. Sermaye kazancı ve brüt kira getirisinden oluşan toplam getiri aylık bazda yüzde 0,40, yıllık bazda ise yüzde 11,03 şeklinde gerçekleşmiştir. Aralık ayında amortisman süresi ülke düzeyinde 19,5 yıl olarak ölçülmüş olup, brüt getiri oranı ise yüzde 5,24 olarak kaydedilmiştir.”

YENİ KONUT FİYATLARI SON 9 YILDA YÜZDE 84 ARTTI

REIDIN-GYODER ortaklığında hazırlanan rapora göre, Yeni Konut Fiyat Endeksi Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0.44 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.97 oranında, endeksin başlangıç dönemi olan Ocak 2010’a göre ise yüzde 83.80 oranında arttı. 1+1 konut tipinde yüzde 0.49, 2+1 konut tipinde yüzde 0.21, 3+1 konut tipinde yüzde 0.65 ve 4+1 konut tipinde yüzde 0.38 oranında nominal artış gerçekleşti

ÖNEMLİ  GYODER'de yeni lider Kalyoncu

BİTMEMİŞ KONUT SATIŞI YÜZDE 76 OLARAK GERÇEKLEŞTİ

Stok erime hızı rakamları değerlendirildiğinde Aralık ayında adet bazlı yüzde 4.6 oranında stoklarda erime gözlemlendi. Aralık ayında, satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 24’ü bitmiş konut stoklarından oluşurken yüzde 76’sı ise bitmemiş konut stoklarından meydana geldi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ