Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Faiz Düştü Konut Fiyatları Yükseldi!

Faiz Düştü Konut Fiyatları Yükseldi!

Kamu bankaları 2 gün önce normalleşme sürecine geçiş ve sosyal hayatın canlanması için dört yeni kredi paketi sunmuştu. Buna göre konut desteği kapsamında sıfır ve 1. el konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, 15 yıl vade ve aylık yüzde 0,64 faizle finansman sunulacak. Hal böyle olunca bazı fırsatçılar ev fiyatlarına 2 gün içerisinde 20 bin lira zam yaptı.

Konut Kredisi Faizlerinde Büyük İndirim

Kamu bankaları normalleşme sürecine geçiş ve sosyal hayatın canlanması için dört yeni kredi paketi sundu. Konut desteği kapsamında sıfır ve 1. el konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, 15 yıl vade ve aylık yüzde 0,64 faizle finansman sunulacak.

İstanbul, Ankara, İzmir’de konuta 750 bin lira kredi verilecek.

Konut Fiyatları Zamlandı

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Özelmacıklı yaptığı açıklamada, “Finansmanın kolaylaştırılması zam olarak yansımamalı. Konut kredilerine yönelik tarihi kampanya sonrası en düşük ve en uzun vadede finansman ile konut sahibi olma fırsatı doğdu.

Bu fırsatı değerlendirmek isteyen bazı fırsatçılar da satış ilanlarındaki fiyatları artırarak kar etme peşine düştü. Kamu bankaları aldıkları karar ile ürünlerinde fiyat artışı yapanların kredi kapsamı dışında bırakılacağını açıkladı.” dedi.

İkinci el konut piyasasına da değinen Özelmacıklı, “Özellikle bazı müteahhitler kampanya sonrası ellerinde kalan sınırlı daireleri yüzde 5 – yüzde 10 seviyesinde yukarı çektiler.

Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir’de, 1. Elde yeni konutlarda 750 bin lira altında düşük bütçeli konut stokumuz da sınırlı.

Özellikle 2 yıldır inşaat sektörünün neredeyse durması, inşaat ve işçilik maliyetlerinde yaşanan artışlar ve talep olmaması nedeni ile düşük bütçede yeni stokumuz azalmıştı.

Son daireleri kalan müteahhitler de bu durumu zararlarına bir çare olarak düşünüyorlar. Ev sahiplerinde de benzer bir durum söz konusu.

ÖNEMLİ  Savaştan kaçan Ukraynalılar Antalya'yı tercih etti

Örneğin geçen hafta 400 bin lira üzerinden satış ilanı olan bir daire için mal sahibi kampanya sonrasında satış rakamını 420 bin liraya yükseltti.” dedi.

Geçen ay konut piyasası hakkında da bilgi veren Özelmacıklı, “Geçen ay Türkiye gelinde ortalama konut satış fiyatları 1.916 lira, kiralama fiyatları ise 8,20 lira seviyesindeydi.” dedi.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ