Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Evinizin Net ve Brüt Metrekare Hesabı Nasıl Yapılır?

Evinizin Net ve Brüt Metrekare Hesabı Nasıl Yapılır?

Hayalini kurduğunuz evi alırken göz önünde bulundurulan kriterlerden biride metrekare büyüklüğüdür. İnşaat firmaları satış yaptıkları projelerde genelde net değil brüt metrekare oranlarını verdiklerinden bu konu ev almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken konuların başında gelir.

Yeni ev satın almak isteyenlerin yaptıkları araştırma aşamalarında net ve brüt metrekare ev ifadeleriyle sıkça karşılaşırlar. Proje evlerde daha sık karşımıza çıkan bu ifadeler, bazı insanların kafalarında soru işareti olabiliyor. Satış ve tanıtım ofislerinde satılan evlerin çoğu brüt metrekare olarak belirtiliyor.

Net metrekaresini göremeyen alıcılar, yüksek metrekare olarak gösterilen evlerin genişliğini cazip buluyor. Evin gerçek halini gördüklerindeyse hayal kırıklığıyla karşılaşabiliyorlar. Aynı zamanda brüt metrekare üzerinden aldığınız ev ile yüzde 15 zarar edebilme şansınız var. .Bazen geri dönüşü olamayan bu durumlarla karşılaşmamak için bu tanımları bilerek evlerin karşılaştırmasını yapabilirsiniz.

Brüt Metrekare Nedir?

Evi aldığınız zaman size ait olacak olan bina içerisindeki toplam alan demektir.Bu toplam alanın içerisinde; duvarlar, kolonlar, balkon, taraça, merdiven boşlukları yer alır. Kısaca fiziken kullanamayacağınız alanlardır.

Net Metrekare Nedir?

İnternet üzerinden baktığınız evler, projeler ya da emlakçı aracılığıyla bulduğunuz evlerde asıl dikkat etmeniz gereken esas ölçü net metrekaredir. Net metrekare, evin duvarlarının iç kısımlarında kalan, kullanılabilen asıl toplam alanı ifade eder. Buna kısaca brüt metrekare dışında, ıslak hacimler, balkon-teras dahil ‘’süpürülebilir alan ‘’ olarak da tanımlayabiliriz. Aldığınız evin içerisindeki toplam yaşam alanı da diyebiliriz.

Brüt Metrekare Nasıl Hesaplanır?

Evin brüt metrekare hesabı üç farklı şekilde hesaplanabilir. 

  • Kat planının dıştan ölçülen, boşlukların ve asansörün düşürüldüğü inşa edilebilen alan olarak,
  • Binanın girişi, havuz oyun alanları gibi sosyal tesisler, olmazsa olmaz otoparklar ve peyzaj alanlarından gelen payların da evin brüt alanına eklenerek,
  • Yangın merdiveninin hesaplama dışında tutulması şeklinde karşımıza çıkabiliyor.
ÖNEMLİ  Kira Kontratı Nasıl Hazırlanır?

Net Metrekare Nasıl Hesaplanır?

Peki net metrekare nasıl hesaplanır derseniz, brüt metrekare hesabından, duvar kalınlıkları, merdiven ve asansör boşlukları gibi aslında kullanılmayan alanların hesaptan çıkarıldığı zaman kalan alandır.

Tapu Senedinde Net mi Brüt mü Yazar?

Tapu senedi üzerinde taşınmaza ilişkin tüm detaylı bilgiler ve ayrıca taşınmaz sahibinin de bilgileri yer almaktadır.

Tapu Sicil Müdürlüğü tarafından verilen tapu senedi üzerinde 3 bölüm yer almaktadır. Üst bölümde taşınmazın konum, pafta, ada, parsel bilgileri ve parselin yüz ölçümü yer alırken orta bölümde ise kat irtifakı ya da mülkiyet bilgisi bulunmaktadır. En alt bölüm ise tapuda öncesinde yapılan tüm değişiklikler, cilt, sayfa ve sıra numarası gibi tapu bilgilerinden oluşmaktadır. Peki tapuda yazan metrekare net mi brüt mü?

Eski tapu senetlerinde brüt metrekare yazılıdır. Fakat yeni tapu senetlerin proje metrekaresi kısmında bağımsız bölümlerin brüt ve net metrekaresi yer almaktadır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ