Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Konut kedisi faizlerinin 0,64 seviyelerine düşmesiyle ev almak isteyenler harekete geçti. Ancak harekete geçenler sadece ev almak isteyenler değil! Dolandırıcılık sorununu çözmek ve mağdur olmamak için ev alırken dikkat etmeniz gereken noktalar var.

Evi alacağınız şirketi araştırın

Ev satın almaya karar verdiğiniz zaman proje kelimesine kapılmayın, proje hayata geçmiş mi geçmemiş mi dikkat edin. Piyasada bilinen, televizyonlarda reklamlarını izlediğiniz büyük firmaların geçmişini dikkatlice araştırın.

Şirketin daha önce satışa çıkardığı projeleri teslim edip etmediğini bakmalısınız. Eğer yeni projeler ortaya çıkaran bir firma ise firma yetkililerinin başarılarını kontrol edin. 

Evin riskli alanda bulunup bulunmadığını araştırın

Kamuoyunda Kentsel Dönüşüm Yasası olarak bilinen, 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Korunması Hakkında Kanun’un yürürlüğe girmesiyle birlikte “kentsel dönüşüm” kapsamında riskli alan ilan edilen birçok bölge bulunuyor. Satın alacağız evin bu bölgede olup olmadığını araştırmalısınız.

Eğer bu bölgelerden gayrimenkul alırsanız, binanız, yasaya göre uygulama bütünlüğü açısından dönüşüm alanı içinde kalıyorsa yıkılmasına neden olabilir.

Ruhsat yoksa maketten ev almayın

İnşa edilecek binanın ruhsatı olup olmadığına bakmanız gerekiyor. Senetle ödeme yapacaksanız dairenin satışı için verilmiş olan sözleşmeyi dikkatlice kontrol edin. Zira bunu yapmazsanız senediniz hiç tanımadığınız biri tarafından işleme konulabilir.

Sahte emlak komisyoncularına karşı dikkatli olun

Neredeyse her sokakta bulunan emlakçılardan konut satın almak için iki kez düşünmeniz gerekiyor. Emlakçılar da bağlı olduğu odalar tarafından denetlense de bu noktada gözden kaçan sahtekarlıklar olabiliyor.

ÖNEMLİ  Emlak Katılım’da “Altın Toplama Günleri” başlıyor

Ev ararken emlakçının şüphelendiğiniz bir tavrı ile karşılaştıysanız Emlakçılık Belgesi’ni sormalısınız.

Aşırı kazanç vadeden projeye karşı temkinli yaklaşın

Gayrimenkul almaya karar verdiğiniz zaman satarak kar edebileceğiniz bir yatırım aracına da sahip olmanız gerekiyor.

Piyasanın çok üstünde kazançlardan bahseden satıcılar aşırı kazanç vadeden projelerle vatandaşları cezbetmeye çalışıyor. 

Satın almak istediğiniz gayrimenkulü yerinde görün

Gayrimenkulün konumu, çevresi, fiziki özellikleri gibi değerini etkileyen birçok faktör bulunuyor. Fotoğraflar ve size aktarılan bilgiler aldatıcı olabilir.

Mağdur olmamak için satın almak istediğiniz gayrimenkulü yerinde görmeniz gerekiyor.

Gayrimenkulün fiziki özelliklerini yakından görmek lehinize olacaktır.

İpotekli veya hacizli olup olmadığına bakın

İster ikinci el daire alın, isterse müteahhit şirketiyle anlaşın, daireler veya arsa üzerinde ipotek olabilir, hacizler bulunabilir. Tapuda daireyi devir alırken, taşınmaz üzerinde haciz, ipotek, rehin bulunmadığını araştırın.

Hacizli veya üzerinde ipotek bulunan bir taşınmazı satın almak dairenin müteahhit borcu sebebiyle satışını yeniden gündeme getirebilir. 

Senetle borçlanırken dikkatli olun

Kredi kullanmadan ev sahibi olacaksanız senedin isme yazılı olmasına dikkat etmelisiniz. Müteahhidin inşaatı bitirememesi gibi bir durumla karşılaşıldığı zaman her taksit için ayrı senet yapılması, kendinizi garanti altına almanızı sağlıyor.

Senedinizin başkalarına devredilememesi için dikkat etmelisiniz.

Gayrimenkulün satışı için istenilen fiyatla piyasa değerini karşılaştırın

”Ucuz ev alayım’ derken dolandırılmayın. Uygun fiyata kaçırmak istemediğiniz gayrimenkul için aceleyle yanlış kararlar vermeniz birçok problemle karşılaşmanıza yol açabilir. Bu olayla karşı karşıya kalmamanız için gayrimenkulün satışı için istenilen fiyatla piyasa değerini karşılaştırmanız gerekiyor.

Gayrimenkulde hâlihazırda kiracı olup olmadığına bakın

Satın almaya karar verdiğiniz evde kiracı varsa kira sözleşmesinin şartlarını araştırmanız ve değerlendirmeniz gerekiyor. Kira sözleşmesi yapıldıktan sonra kiralananın sahibi değişse de kira sözleşmesi aynı şartlarla yeni malik bakımından da geçerli olacaktır.

ÖNEMLİ  En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada?

Bu yükümlülüğün altına girmeden önce araştırmanız büyük önem taşıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ