Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Eviniz Krediye Uygun Mu?

Eviniz Krediye Uygun Mu?

Bankalar konut kredisi verirken tüketici kadar alınacak konutu da inceliyor. Her eve kredi çıkacak diye bir kural yok. Peki kredi çıkması için bir evde bulunması gereken özellikler neler?

KONUT KREDİSİ HER EVE VERİLMİYOR

Parası ev almaya yetmeyenler konut kredisi kullanarak ev sahibi olabiliyor. Özellikle faizlerin düştüğü dönemlerde ev sahibi olmak isteyenler konut kredisi kullanıyor. Ancak konut kredisi kullanmak isteyenlerin önceden bazı konularda bilgi sahibi olması gerekiyor. Çünkü bankalar konut kredisi verirken hem konut kredisi kullanacak kişiyi hem de satın alınacak evi inceliyor. Bazı kriterlere uyulmaması halinde konut kredisi verilmiyor. Özellikle satın alınacak konutta bazı özelliklere bakılıyor.

KREDİ İÇİN KAT MÜLKİYETİ VE İSKAN ARANIYOR

İskan, yapının ruhsat ve eklerine uygun olarak tamamlandığını gösteren bir belge olarak tanımlanıyor. Yani yapı kullanım izni olan iskan; gayrimenkulün tasdik edilmiş projesine uygun yapılıp bitirildiğini gösteriyor. Ancak bazı durumlarda kat irtifakı tapusu olup iskanı olmayan bazı evler için kredi kullanılabiliyor.

İskan, oturma izni olarak tanımlanıyor. Konut kredisi kullanılarak satın alınacak ev için bu belge büyük önem taşıyor. Çünkü bankalar kredi verirken bu belgeye dikkat ediyor. Yani satın alınacak evin iskan belgesine sahip olması gerekiyor. Bankalar iskanı olmayan yani kat mülkiyeti tapusu olmayan evlere kredi vermiyor.

KREDİ İÇİN KONUTTA ARANA ÖZELLİKLER:

  • İskan, yani oturum izni,
  • Kat mülkiyet tapusu,
  • Yapının projesine uygun olarak bitirilip bitirilmediği.
ÖNEMLİ  İnşaat materyalleri ihracatı Kasım 2020'de 2 milyar doları geçti
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ