Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Evin tamamına konut kredisi

Evin tamamına konut kredisi

Günümüzde konut kredisi ile ev almak isteyen kişiler bazı problemler ile karşılaşmaktalar. Bunların en başında gelen problem ise; %25 Peşinat zorunluluğudur. Devlet tarafından belirlenmiş şartlar kapsamında, bir konutu kredi kullanarak almak istiyorsanız eksper tarafından belirlenmiş olan satış bedelinin %25’lik kısmını nakit olarak ödemeniz gerekmektedir. Eksperin belirlediği rakamın üzerinde bir satış fiyatı olması veya peşinatınızın yeterli olmaması durumunda ise farklı çözümlere başvurmanız gerekiyor. Bu çözümlerden en çok tercih edileni ise; konut kredisinin yanında tüketici kredisi çekmek olarak görülüyor. Evin tamamına konut kredisi çekmeniz yasal olarak mümkün olmadığı için, bankalar sizin veya ailenizdeki gelir belgesine sahip eşiniz, çocuğunuz gibi kişilere konut kredisi vererek peşinatı tamamlamanıza yardımcı oluyor. Bazı durumlarda ise; eksperin belirlediği satış rakamı gerçekte olan satış rakamından yüksek çıkması halinde itiraz etmemeniz durumunda kredilendirilecek olan %75’lik kısmın daha da yükselerek, bazı zamanlarda %100’ü bile bulması görülebiliyor.

Evin tamamına konut kredisi verdiklerini iddia eden kurum veya kuruluşlar ise ya bu işlemi yasa dışı olarak yapmaktalar ya da, bir kişi üzerine iki farklı kredi çıkartarak prosedürleri atlatmaktalar. Eğer ilk evinizi alıyorsanız mümkün olduğu derece resmi olarak banka unvanı taşıyan kurumları tercih ediniz.

Yeni alacağınız konuttan önce başka ev yada evleriniz veya tapulu mülkünüz bulunması durumunda, bu mülkü teminat olarak gösterip evin tamamına konut kredisi gibi %25’lik kısmına tüketici kredisi kullanmanız oldukça kolaylaşacaktır. Bankalar teminat olarak alacakları tapulu mülklerin üzerine satılamaz şerhi yani ipotek koyarak, kredi puanı sorgulamasını ikinci plana atarak kredi verebiliyorlar. Sizde bu kolaylıktan faydalanmak için mülkünüzü teminat olarak gösterebilirsiniz. Tüm bu saydıklarımızdan hiç birine sahip değilseniz, peşinatınız yoksa ve konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak istiyorsanız, bu planlarınızı bir süre erteleyerek şimdiden bir tüketici kredisi kullanmanızı ve bu krediyi vadeli mevduat hesabınızda birikim olarak değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Peşinat kısmını tamamladıktan sonra tüketici kredisi taksitlerinizi bitirmiş olursanız, bankaların size 2. Krediyi verme şansları oldukça yüksek olacaktır. Bu sayede hem kredi puanınızı yükseltmiş hem de evin tamamına konut kredisi kullanma gibi illegal durumlar ile uğraşmadan konut kredisi kullanarak ev sahibi olabilirsiniz.

ÖNEMLİ  Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olma
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ