Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Ev Satışında Tapu Masrafları

Ev Satışında Tapu Masrafları

Mevcut konutunu satmak isteyen veya hayalini kurduğu eve sahip olmak isteyenlerin çoğu zaman göz ardı ettiği ancak, bütçeyi sarsma konusunda oldukça etkili olan bir konuya değineceğiz. Ev satışında tapu masrafları bir çoğumuzun tahmin ettiğinden daha yüksek miktarlarda karşımıza çıkmaktadır. Evin satış rakamı üzerinden hesaplanan bu miktarlarda taban fiyat olarak konutun bağlı bulunduğu belediye tarafından belirlenen rayiç bedel esas alınmaktadır. Yani; tapu masraflarından kaçmak için 300 bin Türk Lirası’na aldığınız bir evi 30 bin TL’ye aldım diyerek daha az tapu masrafı ödemeniz mümkün değildir. Bağlı bulunduğunuz belediye tarafından evinizin istimlak gibi durumlarda tarafınıza ödenecek değeri yani resmi bedeli yazılı bulunan evrakları satış işleminden önceki süreç olan hazırlık kısmında Tapu ve Kadastro dairesi sizden talep etmektedir. Eğer rayiç tutar üzerinde bir bedel beyan etmemiş ve taban fiyattan evinizi sattığınızı beyan etmiş iseniz, alıcı ve satıcıya ayrı ayrı olmak üzere binde yirmi miktarınca tapu harcı masrafı çıkartılmaktadır. Küçük bir örnek ile açıklamamız gerekirse; 200.000 Türk Lirası rayiç bedeli olan bir konuta sahipsiniz ve bu konutu belediye tarafından belirlenmiş olan 200.000 Liralık rayiç bedel üzerinden satıyorsunuz. Tapu devri gerçekleşmeden önceki hazırlık sürecinde Tapu ve Kadastro müdürlüğüne bağlı olan işlem yaptığınız dairedeki görevli 200.000 / 1000 x 20 = 4.000 TL tutarında hem alıcıya hem satıcıya ödemesi gereken 2016 tapu harcı masrafını söyler ve ziraat bankasına yatırılarak toplamda 8.000 Türk Lirası miktarında ödeme belgesinin tarafına ulaştırılmasını ister.

Ev satışında tapu masrafları sadece tapu harcı ile sınırlı kalmayıp, dairenin talep ettiği bir çok evrak içinde küçük miktarlarda bedeller ödenmektedir. Yukarıda belirttiğimiz rayiç bedel belgeleyici evrak, zorunlu deprem sigortası, elektrik ve su gibi temel ihtiyaç abonelikleri, son 6 ay içinde çekilmiş olma zorunluluğu olan fotoğraf gibi bir çok kalemde tapu harcı masrafı hariç ortalama 2.000 Türk lirası civarında masraf etmeniz gerekebilir.

ÖNEMLİ  Kirada tavan formülüne dayanak: Hollanda hayata geçirdi

Yeni mülk sahibi olacak kişilere tavsiyemiz; orta halli olarak edineceğiniz bir konut için satıcıya ödeyeceğiniz bedelden ekstra olarak 10.000 Türk Lirası gibi bir rakamı harç ve ufak tefek bir çok kalemden oluşan masraflar için ayırmanız yararınıza olacaktır.

Bu konuyla benzer içerikteki aşağıdaki konuları da inceleyebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ