Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Ev sahibi kiracıyı evden çıkarabilir mi?

Ev sahibi kiracıyı evden çıkarabilir mi?

Son zamanlarda hızla artan kira fiyatları sebebiyle, kiracıların aklında sürekli ev sahibi beni çıkartırsa ne yaparım sorusu hazırda bulunmakta. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre bu durum kanunlarla açıkça ortaya konmuş ve hem ev sahibi hakları hem de kiracı hakları olarak beyan edilmiştir. Sahibi olduğunuz gayrimenkulden çıkartmak istediğiniz bir kiracınız varsa bunun için yerine getirmeniz gereken bazı koşullar mevcut. Ev sahibi kiracıyı evden çıkarabilir mi? Sorusuna her ne kadar evet olarak cevap verilse de, yerine getirilmesi gereken koşulları sağlamadan maalesef evet demek imkânsızdır.

Ev veya iş yerinde ikamet etmekte olan bir kiracıyı tahliye edebilmeniz için aşağıdaki koşulların biri veya birden fazlası gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Ev sahibi kiracıyı evden nasıl çıkarır?

Mülk sahibinden kaynaklı sebepler:

  • Kiralanan mülkün kendisi, alt ve üst soyu veya bakmakla yükümlü olduğu kişilerin kullanması durumunda kiracıdan tahliye talebinde bulunabilir ve dava açabilir. Ancak, bu talepte veya davada bulunabilmesi için üzerine kayıtlı başka bir mülkü olmaması gerekmektedir.
  • Kiralanan mülkün restorasyonu, yeniden imarı gibi tadilat işlemlerine mülkün kullanımı imkânsız ise belirli bir süre kapsamı sözleşmesiyle tahliye davası açabilir veya talepte bulunabilir.
  • İçinde kiracısı olan mülkün bir başkasına satılarak devir edilmesi durumunda, mülkü satın alan kişinin kendisi, alt ve üst soyu veya bakmakla yükümlü olduğu kişilerin kullanacağı gerekçesi ile tahliye işlemleri başlatabilir.
  • Mülk içerisinde ikamet etmekte olan kiracının kira bedelinin ödenmemesi, apartman hukukuna aykırı davranması veya mülke zarar vermesi durumunda tahliye edilebilir.

Kiracıdan kaynaklı sebepler:

  • Mülkü kiralayan kişi veya kurum, mülkün kendisine tesliminden sonra kiraya verene karşı, mülkü belirli bir tarihte boşaltacağını yazılı olarak beyan etmiş ve boşaltma işlemini gerçekleştirmemiş ise, mülk sahibi bir aylık süre içerisinde icraya başvurarak dava açabilir.
  • Kiracı, mülk sahibine kira bedelini ödemediği ve kendisine noter tarafından iki kez ihtar çekilmesine rağmen tutumunda bir değişiklilik olmaması durumunda tahliye edilebilir.
  • Kiracı, eşinin aynı ilçe sınırları içerisinde oturmaya müsait bir konutunun bulunması durumunda mülk sahibi kira sözleşmesini fesih ederek tahliye davası açabilir.
ÖNEMLİ  Konut Fiyatları Ağustos'ta Düşer!
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ