Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Ev kirası en fazla ne kadar artar?

Ev kirası en fazla ne kadar artar?

Kiracıların korkulu rüyası haline gelen kira artışlarına artık devlet tarafından el konulmuş durumda. Yakın geçmişte bir önceki kira döneminin rakamına keyfi eklemeler yapan ev sahipleri artık Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK ) verilerini baz alarak kira artışı yapabilecek. Kira kontratları yada sözleşmelerinde eğer herhangi bir yüzdelik dilim belirtilmemiş ise, mülk sahiplerinin kiracıya uygulayacakları en fazla artış miktarı TÜİK tarafından belirlenen ÜFE rakamlarını geçemeyecek. Bu sayede ise kiracı konumunda olan kişiler enflasyon oranında artış yaşayacağı için maaşlarındaki artışta bu enflasyon oranına göre olacak. Tabii ki bu kadar iyimser olmamız sizin içinizi rahatlatmak için yeterli değil, günümüz şartlarında ortalama bir ilde ev kirasının asgari ücretin yarısına tekabül ettiğini düşünürsek, maaşınıza yapılacak olan zammın yarısıda ev kirasına yapılan artışa gidecektir. Peki Ev Kirası En Fazla Ne Kadar Artar? Sorusuna verilebilecek net cevap nedir ?

Yukarıdaki paragrafımızda yazdığımız ÜFE rakamı yani Üretici Fiyat Endeksindeki artış oranı tavan rakam olarak belirlendi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun yapmış olduğu açıklamalarda; ülkemizdeki 2015 ÜFE rakamları na binaen ev kiralarındaki artış miktarı %5,62 oldu. Küçük bir hesaplama yapacak olursak 650 Türk Lirası kirada oturan birisi için 2016 Kira bedeli en yüksek 686,53 TL olmalıdır. Tabii ülkemizde bu miktarlara razı olan ev sahibi bulmak oldukça zor olsa da, ev kiralama esnasındaki işlemlerinizi tamamiyle hukuka uygun olarak yaptıysanız korkmanıza hiç gerek yok.

Peki, nedir bu hukuka uygunluk?

Evinizi kiralarken bir kontrat yapmalı ve mülk sahibi ile birlikte bu kontratı imzalamalısınız. İmzaladığınız kontrat içerisindeki kira artış bölümüne ÜFE sınırları dâhilinde yazmanız gerekmekte. Mümkün olduğu miktarda kontratı uzun süreli yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

Ev kirası en fazla ne kadar artar sorusuna ev sahibiniz ben ÜFE rakamlarını bilmem, benim kiram X miktar artacak gibi bir yanıt verir ve sizinle iletişim kanallarını kapatırsa, derhal mahkemelere başvuruda bulunarak hem evde halen oturmanızı garanti altına alabilir, hemde yetkili hakim tarafından belirlenen ve üst sınırı ÜFE rakamları ile eşit olan kira bedeli ödemeye devam edebilirsiniz.

ÖNEMLİ  Geçtiğimiz yıllara nazaran talep 8 kat arttı
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ