Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Ev almak için doğru zaman tespiti

Ev almak için doğru zaman tespiti

Yatırım veya ikamet amaçlı daire almayı hedefleyenlerin aklını kurcalayan en büyük sorulardan birisi Ev almak için doğru zaman tespiti nasıl yapılır sorusudur. Eğer yatırım planlarınız arasında kısa vadede ev almak varsa ve şuan araştırma konumundaysanız birazdan size vereceğimiz bilgiler ile bir miktar tasarruf sağlayabilirsiniz.

Ev almak için doğru zaman tespiti konusunda en önemli etken evin boş mu dolumu olduğudur. Eğer alacağınız ev boş ise, yaz veya kış aylarında fiyat konusunda çok fazla bir fark olmayacaktır. Tabi bu birazda mülk sahibinin ihtiyaç durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Eğer alacağınız ev dolu ise kış aylarında insanlar taşınmaya pek sıcak bakmazlar, gerek hava şartlarının zorlayıcı faktörleri gerekse kış aylarında yeni bir ev bulmanın zor olması satış niyetini negatif doğrultuda etkiler ve bu sebeple ev fiyatlarında artış gözlemlenebilir. Kısacası yaz aylarında ev fiyatları kışa oranla az miktarda düşüş gösterebilir ancak, bu saydıklarımızın tamamı bölgesel olarak farklılık gösterebilmektedir. Örneğin; İstanbul’un etiler semtinde ev fiyatları yaz veya kış zaman fark etmeden sürekli olarak yüksek seyretmektedir.

Konuya bir diğer açıdan bakmak gerekirse;

Ev almak için doğru zaman tespitini, evin satış bedelinin yanı sıra kendi bütçenize göre de planlamanız oldukça önemlidir. Soğuk aylarda satın alacağınız evinize henüz yeni taşınmış ve bir çok masraf etmişken mali durumunuz dara girmiş ise birde yakıt gideri ile uğraşmak sizi üzebilir. Eğer bu gideri göze almışsanız, evinizi alırken eski mülk sahibinden ortalama aylık yakıt masrafını öğrenebilir ve toplam tutarı bir kenara ayırarak sıkıntılı günler geçirme riskinizi ortadan kaldırabilirsiniz. Kış aylarında ev taşıma işi sizin olduğu kadar ev nakliye firmaları içinde oldukça zordur, soğuk havalarda çalışan işçiler eşyalarınızı taşırken gereken özeni gösteremeyebilir ve eşyalarınızın deformasyona uğramasına sebep olabilirler. Bir çok olumsuz faktörden etkilenmemek için, yeni ev sahibi olacak kişilere tavsiyemiz, evinizi ilk bahar, yaz ve sonbahar aylarında almanız ve kışın soğuk günleri hem sizin, hem eski mülk sahibinin hem de gerek alçı boya, marangoz gibi tadilat işçilerinin ve nakliye personelinin evinde geçirmelerini sağlayabilirsiniz.

ÖNEMLİ  170 milyonluk tapu vurgunu

Bu konuya benzer içerikli aşağıdaki konuları da inceleyebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ