Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Ev Almadan Önce Bunlara Dikkat

Ev Almadan Önce Bunlara Dikkat

Ev sahibi olma hayalinizin hüsranla sonuçlanmaması için ev alırken dikkat edilmesi gereken birçok püf nokta var

EV ALMADAN ÖNCE BU NOKTALARA DİKKAT

Yıllarca ev alma hayali kurdunuz, hazırlık yaptınız, araştırdınız, aile üyeleriyle görüştünüz ve sonunda alma aşamasına geldiniz. Peki gerçekten ev almaya her açıdan hazır mısınız? İşte can alıcı sorularla ev almaya hazır olup olmadığınız…

NİÇİN EV ALMAK İSTİYORSUNUZ?

Yatırım amaçlı konut satın alacaksanız, evin değeri artacak mı, binanın yaşı kaç, içine harcama gerektiriyor mu, kentsel dönüşüme girme ihtimali var mı, kira geliri ne eder gibi soruların yanıtlarını araştırmalısınız. Oturum amaçlı satın alacaksanız, iş yerine uzaklığı, ulaşım kolaylığı, çevre durumu gibi ihtiyaçlarınıza göre karar vermelisiniz.

PEŞİNATINIZ NE DURUMDA?

Ev almak gibi bir harcama için yeterli finansal duruma sahip olmalısınız. Kredi kullanarak konut almayı düşünüyorsanız kredi puanınızı kontrol edip peşinat için verebileceğiniz miktarı hesaplamalısınız.

KREDİ PUANINIZ NE DURUMDA?

Kredi ile ev almak istiyorsanız iyi derecede kredi notuna sahip olmanız gerekiyor. Bunun için önce kredi notunuzu öğrenmeli ve kredi notunuzu yükseltmek için önlemler almalısınız.

HERHANGİ BİR AKSİLİKTE B PLANINIZ VAR MI?

Heyecan içinde yeni alacağınız evi düşünüyorsunuz. Ancak bu süreçte kredi taksitleriniz ile birlikte bütçenizin değişeceğini bilmelisiniz. Acil durumlarda devreye girecek maddi bir hazırlığınızın olması gerekiyor. Tüm riskleri düşünerek, bütçenizi sarsmayacak ve sizi zor duruma sokmayacak bir kredi yükünün altına girmelisiniz.

ÖNEMLİ  Birinci Meskenim, Birinci İş Yerim ve Birinci Meskenim Arsa tanıtım tırı 17 ili gezecek

ALACAĞINIZ KONUTU ARAŞTIRDINIZ MI?

Konut satın almadan önce bina ve ev hakkında iyi araştırma yapmalısınız. Ev ile ilgili bütün evrakları satıcıdan isteyerek bir uzmana kontrol ettirmeniz gerekebilir. Evi almadan yaptığınız bu araştırmalar sonraki dönemlerde yaşamanız muhtemel birçok sorunun önüne geçecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ