Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Ev Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Ev Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Hayalimizde ki evi almaya karar verdiğimizde önümüzde bir çok prosedür bulunmaktadır. Bu prosedürlere uymadığımız takdirde hayallerimiz bir anda kâbusa dönebilir. Öncelikle bize bu süreçte sıkıntı yaratacağı düşünülerek ev satın almada karşımıza çıkabilecek aksaklıkları ve yapmamız gereken araştırmaları iyi bilmeliyiz.

EV ALIRKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR:

 1. Evi satın alacağımız kurumu veya kişiyi çok iyi araştırmalı, sattığı evlerde herhangi bir sıkıntı yaşanıp yaşanmadığını öğrenmeye çalışmalıyız. Ayrıca bize sattığı evin kendi üstüne kayıtlı olup olmadığını tapu sicil müdürlüğünden kontrol etmeliyiz. Aksi takdirde dolandırılma riski yüksek olur ve bu durum evin gerçek sahibini bağlamaz.
 2. Satıcının yaptığı işler ile alakalı ticari geçmişi de yaşanması muhtemel sorunların önüne geçebilmek adına faydalı olacaktır.
 3. Alacağınız evin tapu kayıtlarını kesinlikle incelemelisiniz. Tapu kaydı herkes tarafından sorgulanabilir olduğundan, sakınca yoktur. Alacağınız evin arsası üzerinde üçüncü birinin haciz veya intifa gibi haklara sahip olduğu görünüyor ise ciddi sıkıntılara sebebiyet verebilir. Tapu üzerinde bir haciz olmasına karşın evi alan kişi bu durumu kabul etmiş sayılır.Tapu senedi
 4. Alınacak evde kiracı olup olmadığına mutlaka bakılmalıdır. Bu konu çok önemlidir çünkü evin yeni sahibi tapuyu aldığı ilk 30 gün içinde kiracıya ihtar çekmez ise mevcut kira sözleşmesini aynen kabul etmiş sayılır. İlk 30 günde ihtarname yapılsa dahi kiracının 6 ay oturma hakkı var olduğundan en doğrusu ya içinde kiracı olmayan bir ev almamak ya da kiracı ile anlaşmaktır.
 5. Bir diğer konu ise tapuda şerh olup olmadığı, çünkü şerh edilen taşınmazlar kişinin eşinin rızası olmadan satılamazlar, satılsalar dahi satışın iptaline satan kişinin eşinin talebi ile mahkemece karar verilir.
 6. Alacağınız dairenin bulunduğu apartmanın, yapı ruhsatını sorgulamanız gerekir. Belediyeler yahut ilgili dairelerden bu sorgulama yapılabilir. Yapı ruhsatı projenin incelenerek onaylandığı anlamına gelir.
 7. Satın alınacak yapının kat irtifakı olup olmadığına bakılır çünkü kat irtifakı var ise mimari projesi de olacaktır. Yapının mimari projeye uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 8. Belediye’nin ilgili birimlerine başvurarak satın alınacak yapının üzerinde yıkım kararı vs. olup olmadığına bakılmalıdır.
 9. Teslim edilen konutun yapı kullanma izin belgesi olup, olmadığı sorgulanmalıdır. Bu belge yapının mevzuata uygun olup olmadığını gösterdiği için önemlidir.
 10. Konutun çevresinde ki imar planlarını göz ardı etmemeniz gerekir. Çünkü çevre ticaret analı olacak ise konutunuzun değeri artacak, sanayi alanı olacak ise hava kirliliği olacağından değeri düşecektir.
 11. Alacağınız daireye ait aboneliklerin durumunu kontrol etmelisiniz, aksi takdirde üzerinize borç kalabilir.
 12. Satıştan doğan vergi ve harçlar konusunda bilgi sahibi olmalısınız
 13. Eğer bir siteden ev alıyor iseniz, aidat ve diğer oluşabilecek giderleri araştırmalısınız.
ÖNEMLİ  Sarsıntılar konut tercihlerini kökünden değiştirdi

 

Bu konuyla benzer içerikli olarak aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ