Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Ev Alırken Bunlara Dikkat!

Ev Alırken Bunlara Dikkat!

Ev alırken öncelikle hangi amaçla aldığınızı kararlaştırın. Evi oturum amaçlı alıyorsanız, iç mekanın ne kadar kullanışlı olduğunu inceleyin. Yatırım için alıyorsanız gelişim potansiyeli olan bölgeleri ve kolay kiralanabilir daire tiplerini tercih edin…

İş Yerine Yakınlığı

Evin konumu da öncelikli konulardan. Zamanını trafikte harcamak istemeyen birçok kişi alacağı evin iş yerlerine yakın olmasını tercih ediyor.

Ancak pandemi sonrasında evden çalışma dönemi başladığı için birçok kişi merkeze uzak olan bölgeleri tercih etmeye başladı.

Eğer evden çalışıyorsanız, uygun bütçelerle şehir çeperlerini tercih edebilirsiniz. Önceliklerinizi belirleyin ve tercihinizi bu doğrultuda yapın.

Ulaşım

Alacağınız evin toplu ulaşıma yakınlığı da önemli. Toplu ulaşıma yakın olmak, ulaşımınızı kolaylaştıracağı gibi evin değerini de etkiler.

Kira Getirisi Ne Kadar?

Evi yatırım için aldıysanız yatırımın geri dönüş süresini (amortisman) hesaplayın. Bu süre, evin bedelini, evin yıllık kira gelirine böldüğünüzde ortaya çıkan rakamı ifade ediyor.

Kira getirisi yüksek yerleri seçin. Bölgedeki arza, talebe ve konut stoğuna dikkat edin.

Çünkü stok biriken bölgelerde birçok ev kiraya verileceği için rekabet nedeniyle beklediğiniz rakamlardan daha düşük gerçekleşmeler olabilir.

Pazarlık Şart!

Krediler ucuzlayınca bazı fırsatçılar ortaya çıktı ve ev fiyatlarına fahiş zamlar uyguladı. Öncelikle bölgedeki diğer ilanları inceleyin ve bölgedeki fiyatlar hakkında fikir sahibi olun.

Daha sonra pazarlık edin. Konutların ilana çıkış fiyatı ile gerçekleşen satış fiyatları arasında büyük farklar oluşuyor.

Konut için belirtilen satış fiyatına tapu harcı, KDV gibi harç ve vergilerin dahil olup olmadığını öğrenin.

Aidat Ne Kadar?

Birçok sitede aidatlar kiralarla yarışıyor. Ev kredisi öderken aidatların sizi zorlamaması için aidatların ne kadar olduğu ve aidata hangi kullanımların dahil olduğunu öğrenin.

ÖNEMLİ  Türkiye'de 7 ayda 1,8 milyonu aşkın gayrimenkul satış süreci yapıldı

Satın alınacak daireye düşen otopark alanı ve adet olarak kullanım hakkının ne kadar olduğunun bilgisini alın.

Evin Büyüklüğü

Evin ruhsatını, iskan belgesini, mimari projesini inceleyin, dairenin konumu, alanı gibi özellikleri ile mimari projedeki konumu, alanı gibi özellikleri arasında fark olup olmadığını mutlaka tespit edin.

Belirtilen alanın net alan mı brüt alan mı olduğunu sorgulayın. Brüt alana hangi kullanım alanlarının dahil olduğu hakkında bilgi alın.

Net-brüt alanların incelenmesi mimari projeden yapılabilir, bitmiş bir proje ise yerinde tespit edilebilir.

Prim Yapar mı?

Evin bulunduğu çevrenin gelişim potansiyeli oldukça önemli. Yeşil alan, büyük projeler ve ulaşım projeleri evinizin değerini artıran unsurlar olacaktır.

Kat Mülkiyeti

İnşaat ‘resmen’ tamamlanmamışsa yani iskanı alınmamışsa tapuda kat irtifakı, iskan alındıysa kat mülkiyeti ifadesi yazar. İskan almamış bir konutu satın almak risklidir.

Eğer ‘kat irtifakı’ tapulu bir ev alıyorsanız, öncelikle belediyeye giderek, iskan müraacatının yapılıp yapılmadığını ve inşaatın projeye uygun olup olmadığını sorun.

Belediyeden alacağınız bilgiye göre hareket edin. İskan müracaatı yapılmamışsa, temkinli olmanızda fayda var.

Kat mülkiyeti alınmışsa, inşaat projesine uygun, tüm mevzuatlara uygun demektir. Kat mülkiyeti, apartman içerisinde sahip olduğunuz bağımsız bölümün sınırlarını net bir şekilde belirtir.

Ayrıca, tapu kaydı üzerinde, satın alınacak konutun değerini düşürecek ya da kısıtlama getirecek ipotek, haciz gibi bir şerh, beyan olup olmadığını da mutlaka kontrol edin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ