Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Ev Alanlara 10 Kritik Uyarı

Ev Alanlara 10 Kritik Uyarı

Ev almak isteyenlere uzmanlardan uyarı geldi. Aldığınız evde tapu kaydı ve imar durumuna dikkat etmezseniz hak kaybı sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. İşte ev alırken dikkat edilmesi gereken 10 nokta

İpotekli ve Hacizli Ev Almayın

Tapu kaydını detaylı bir şekilde incelemeniz gerekiyor. Eğer haciz ve ipotekli  bir taşınmazı satın alırsanız, tapu devri sonrasında bunlardan sorumlu tutuluyorsunuz. 

İmar Durumu

Belediyeye gidip imar dosyasına bakmanız gerekiyor. Evi kredili alıyorsanız bankaların hazırladığı raporu da inceleyebilirsiniz. Çünkü bu raporlarda belediyedeki imar dosyaları inceleniyor.

Bu durumda kaçakları, yapı kayıt belgesi var mı öğrenirsiniz. Yine gelecekte belediyenin bu arsa ile ilgili düşüncesinin ne olduğunu öğrenmek büyük önem taşıyor. 

Belediye mevcut parseli imar planı değişikliği ile farklı bir şekilde konumlandırmış, kat yüksekliğini azaltmış olabilir. Bu durumda yıkılmakta olan bir binadan daire satın almış bile olabilirsiniz.

Noter Ayrıntısı

İnşaat halinde olan bir taşınmazı satın almak isterseniz ve müteahhitin elinde tapu mevcut değilse mutlaka Noterden Satış Vaadi Sözleşmesi düzenlenmek zorunda kalıyor. 

Müteahhit tapu devrini yapıyor ise kat irtifakı tapusunu devretmek şartı ile yazılı sözleşme de yapabilir. Her iki halde konut 36 ay içinde tüketiciye devredilmek zorunda.

Tek Taraflı Şart Olmaz

Müteahhit ile yapılacak olan konut satış sözleşmelerinde karşı taraf size tek taraflı olarak cezai şart yazamaz. Buna dikkat  etmeniz gerekiyor. 

Teminatı Kontrol Edin

İnşaattan bir daire alıyorsanız, müteahhit maliyetin yüzde 10’u kadar teminat sunmak zorunda. Bu teminatı belediyeden kontrol edin.

Dönüşüm dışındaki projelerde de Tüketici Kanunu’na göre müteahhit teminat modellerinden birini sunmak zorunda. 

ÖNEMLİ  Artık zorunlu! Yeni yapılan binalarda olacak

İlk Önce İnceleyin

Taşınmazı hiç görmeden ‘eksiksiz bir şekilde ve süresinde teslim aldım’ diye bir belge imzalarsanız, haklarınızı kaybedersiniz.

Taşınmazı mutlaka incelemeniz ve eksikler var ise teslim almamanız gerekiyor.

Bu durumda müteahhite noterden ihtarname gönderip eksik ve ayıpları gidermesi, yoksa bunları kendinizin yapacağını ve bu bedeli isteyeceğini belirtmelisiniz. 

İskan Alma Şartı

Binayı fiilen teslim aldınız ancak müteahhit iskan belgesini almıyor ise müteahhittin sorumluluğu hiçbir zaman sona ermeyecek. Müteahhit iskan almak zorunda.

Gerçek Değerden Gösterin

Gayrimenkulü satan kişi veya emlakçı değerini düşük göstermek isteyebiliyor. Ancak bunun iki tehlikesi var.

İlki, Maliye bu şekilde yapılan satışların peşine düşüyor ve hem aradaki fark kadar harcı alıyor hem de ceza kesiyor.

İkincisi, satıcının üçüncü kişilere veya bankalara borcu var ise ve siz tapuyu çok düşük bedelle satın alırsanız bu satış iptal olabiliyor.

İade Hakkı

Aldığınız daireyi hiçbir gerekçe göstermeden 14 gün içinde iade edebilirsiniz, bu durumda alınan tüm bedeller tüketiciye iade edilir.

Aiadat

Kira rakamlarını bulan aidatlar sitede yaşayanların en önemli sorunlarından biri haline geldi. Bu nedenle ev alırken yönetim planını mutlaka inceleyin.

Örneğin; 1+1 ve 4+1 dairelerin aynı şekilde aidat ödenmesine yönelik bir yönetim planı var ise 1+1 eve yüksek ödeme yaparsınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ