Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Engelli vergi indirimi başvurusu

Engelli vergi indirimi başvurusu

Engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak amacı ile uygulamaya konulmuş bir dizi kanun kapsamında, bu kişilere vergi indirimi uygulanmaktadır. Engelli vergi indirimi sayesinde yeni bir ev alırken, araba alırken veya çalıştıkları yerden alacakları maaşlarından yapılan vergi kesintileri kaldırılarak, fiziksel yada zihinsel olan engellerinin deformasyona uğrattığı hayatlarını daha yüksek refah seviyelerinde yaşamaları hedeflenmiştir. Kendisi engelli olan veya kendisinin bakmakla yükümlü olduğu eşi veya çocuğu engelli olan işçiler, memurlar, serbest meslek çalışanları veya basit usule bağlı olan vergi mükellefleri bu indirimden faydalanabilirler. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz koşullara uygun olan kişilerin Engelli vergi indirimi başvurusu yapabilmeleri için, gelir elde edilen iş yerinin bağlı olduğu vergi dairesine giderek, Mükellef Hizmetleri Gelir ve Kurumlar Vergileri Müdürlüğü Engelli Servisi departmanına başvurmaları gerekmektedir. Engelli vergi indirimi başvurusu yapacak olan kişilerden;

Kendisi engelli olan kişilerden istenen belgeler; Çalıştığı firmadan iş veren tarafından düzenlenmiş olan ıslak imza ve kaşeli çalışıyor belgesi, üzerinde T.C. Kimlik numarası bulunan bir kimlik belgesinin fotokopisi, bir adet son 6 ay içerisinde çekilmiş olan vesikalık fotoğraf, yönetmenliğe uygun tam teşekküllü hastane tarafından verilmiş sağlık ve özür raporu ile ilgili birime müracaat edebilirler.

Bakmakla yükümlü olduğu yakını engelli olan kişilerden istenilecek olan belgeler; Son 6 ay içerisinde çekilmiş vesikalık fotoğraf, üzerinde T.C. Kimlik numarası olan kimlik belgesi, çalıştığı kurumdan düzenlenmiş ve üzerinde ıslak imza ile kaşe bulunan çalıştığına dair belge, tam teşekküle sahip bir hastane tarafından verilmiş sağlık raporu, engelli olan yakınına son 6 ay içerisinde çekilmiş vesikalık fotoğraf ve aynı yakınına ait sağlık karnesi.

Yukarıda bahsedilen evrakların tamamlanması halinde, bağlı bulunan vergi dairesine gidilerek engelli vergi indirimi başvurusu yapabilirsiniz. Bu başvurunuz ile ÖTV indirimine sahip olmanız mümkün değildir. Yani, alacağınız yeni bir arabanın vergiden muaf kalmasını istiyorsanız bu işlemleri yapmanıza gerek kalmadan, sadece tam teşekküllü bir hastaneden alacağınız rapor ile ilgili birimlere müracaat edebilir ve ÖTV muafiyetinden faydalanmak istediğinizi beyan edebilirsiniz. ÖTV Muafiyeti sayesinde özellikle motorlu araç alımlarınızda önemli ölçüde tasarruf sağlayabilirsiniz.

ÖNEMLİ  Gaziantep'te konut fiyatları tepede
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ