Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada?

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada?

Bankalar, konut kredisi kampanyalarının artması ile sıfır ve ikinci el daireler için cazip faiz oranları sunmaya başladı. Güncellenen oranlarla en uygun konut kredisi faizi sıfır ve ikinci el için ne kadar oldu?

Konut kredisi faizlerinin düşmesi ile 2019’un ikinci yarısından itibaren konut satışları rekor düzeyde arttı. Konutların detayına bakıldığında ikinci el konutlar alım satım oldukça hızlıyken sıfır konuta talebin sınırlı kaldığı görülüyordu.

Kamu bankaları 2020 Ocak itibariyle sıfır konutlarda cazibe yaratmak ve konutları ekonomiye kazandırmak için ilk defa satışa sunulan evlerde kredi faizlerini yüzde 0.79’a indirdi. En yakın konut kredisi faizinin 10 puan altında olan oranlar sıfır konuta talebi arttırsa da halen sınırlı kalmaya devam ediyor.

Sıfır Konut Satışları Geriliyor

Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22,8 azalarak 34.089 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 31,4 oldu.

İkinci el konutlarda ise 2020 başından beri özel bankalar daha cazip faiz oranları kullandırmaya devam etti. Mart ayında koronavirus etkisi ile ikinci elde en düşük yüzde 0.93’e kadar çıkan faiz oranlarına rağmen ikinci el satışlar sıfırı katladı.

2020 Mart ayında yurt genelinde ikinci el konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22,5 artış göstererek 74 581 oldu. İkinci el konut satışlarında da İstanbul 13.407 konut satışı ve yüzde 18,0 pay ile ilk sıraya yerleşti. İstanbul’daki toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı yüzde 67,6 oldu. Ankara 9.101 konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Ankara’yı 5.023 konut satışı ile İzmir izledi.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada?

Nisan sonunda güncel olarak konut kredisinde en düşük faiz oranı Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank’ta sıfır evler için geçerli olan yüzde 0.79 seviyesinde yer alıyor. İkinci el konutta ise en düşük oran Yapı Kredi Bankası’nın indirimi ile yüzde 0.89’a geriledi.

ÖNEMLİ  Emlak Bank'tan Faizsiz Konut Kredisi Geliyor

Sıfır konutlar için 300 bin lira tutarda konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde kredinin 10 yıl vade için aylık taksitleri 3.900 lira oluyor. Toplam anapara ve faiz geri ödemesi de 465 bin liraya denk geliyor.

Aynı tutar ve vadede ikinci el ev için konut kredisi hesaplama yapıldığında en düşük aylık taksitler 4.100 lira oluyor. Kredinin toplam geri ödemesi ise 489 bin liraya karşılık geliyor.

Tüketicinin sıfır konut fiyatlarının yüksek olmasından dolayı faize daha fazla ödeme yapmayı göze alarak ikinci el konut almayı tercih ettiği görülüyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ