Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

En uygun dış cephe izolasyonu

En uygun dış cephe izolasyonu

Dış cephe izolasyonu yani halk arasında bilinen ismi ile mantolama için çıkartılan yasa konut sahiplerinin kafasını oldukça karıştırmış durumda. Yasalaşan kanun tasarısı ile enerji kaybını önlemek ve tasarruf edebilmek için zorunlu hale getirilen dış cephe izolasyonu kanunu hakkında, itfaiye dairesi başkanlığı tarafından açılan karşı dava ile yürütmeyi durdurma kararı alındı. Açılan karşı davanın içeriğinde, olası bir yangın durumunda hammaddesi petrol olan izolasyon malzemelerinin söndürülememesi belirtildi.

Günümüzde dış cephe izolasyonu için herhangi kanunen bir zorunluluk yoktur. Zorunluluk hali olmamasına rağmen konut sahipleri tarafından sıklıkla tercih edilen bu işlem, özellikle kış aylarında doğalgaz tasarrufu sağlamaktadır. Gelen doğalgaz faturalarında %30 gibi miktarlara ulaşan rakamlar, ev sahiplerini ikna etmek için yeterli bir sebeptir.

Binaların dış cephe ölçülerine göre değişiklik gösteren izolasyon fiyatları görülmektedir. Ortalama fiyatlar göz önüne alındığında 20-30 daireye sahip bir binada, daire başı düşen miktar orta kaliteli ürünler kullanıldığı zaman 4 ila 6 bin Türk Lirası arasında seyretmektedir. Yeni ve kazançlı bir sektör olduğu için, bir çok kişiyi cezbeden mantolama konusunda fiyat arayışı yapan müşteriler, en uygun dış cephe izolasyonu fiyatları bulabilmek için kaliteden taviz vermekteler. Bu konuda yapabileceğiniz en iyi tasarruf, ileriyi öngörerek kaliteli malzemeler kullanarak faturalarınıza ödediğiniz ücretlerden indirim sağlamanız ve bu ücretler ile kendisini amorti etmesidir.

İzolasyon malzemeleri konusunda birçok farklı marka bulunmaktadır.  Her markanın kendi içinde ayırdığı kalite sınıflarına göre fiyat farklılıkları göstermektedir. Konu ile ilgili en çok bilinen markalar; Terraco, Knauf, Dow, İzocam ve Capatect dir. Yalıtım malzemelerini almadan önce, uygulama yapacak olan ustanıza danışmanız veya malzeme alımı esnasında tedarikçinizden, aldığınız ürünleri uygulayabilecek bir usta bulma konusunda yardım istemeniz faydanıza olacaktır. Yalıtım sonrasında binanız yeni bir görünüme sahip olacağı için, bina dış dekorasyonu yaptırmanızda mümkün olacaktır.

ÖNEMLİ  Düşük bütçeyle ev yenilemek

Yalıtım konusunda sizlere son olarak vereceğimiz en önemli tavsiye, satın alacağınız malzemelerin yangına, suya ve nem gibi doğal faktörlere karşı dayanıklı olmasına mutlak surette özen göstermenizdir. Bu unsura gereken önemi vermeniz uzun vadede kazançlı çıkmanızı sağlayacaktır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ