Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

En Çok Ev Aranan 5 İl Belli Oldu!

En Çok Ev Aranan 5 İl Belli Oldu!

Emlakjet, Türkiye’de en çok konut aranan ilk 5 ili analiz etti. 2020 Temmuz ayı verilerine göre Türkiye’de en çok konut aranan 5 il İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya ve Muğla olarak sıralandı.

Türkiye genelinde 2020 Temmuz ayı konut arama verilerini inceleyen Emlakjet, Koronavirüs döneminde de Türkiye’de yer alan konutların yatırımcısına kazandırmaya devam ettiğini ortaya koydu.

Analizde konut yatırımlarında öne çıkan illere yönelik analizinde nüfus, büyüklük, gayrimenkulde gelişen iller dikkate alındı.

Emlakjet’in konut yatırımındaki gelişimi de gözler önüne seren analizde 2020 Temmuz ayı verilerine göre Ankara ve Antalya yatırımın geri dönüş sürelerinin en kısa olduğu şehirler olarak ortaya çıktı.

Emlakjet verilerinden elde edilen bilgilere göre:

  • İstanbul’da ortalama konut satış fiyatı 413 bin lira, geri dönüş süresi ise 21 yıl.
  • İzmir’de ortalama konut satış fiyatları ise 379 bin lira olarak belirlenirken bu bölgedeki konutların ortalama geri dönüş süreleri ise 20 yıl.
  • Ankara’da i bakıldığında ise konutların ortalama fiyatları 241 Bin lira dolaylarında, konutların geri dönüş süresi ise 16 yıl.
  • Antalya ilinde ortalama konut satış fiyatları 307 bin lira olarak belirlenirken, konutların geri dönüş süreleri ise 16 yıl.
  • Muğla ilinde ortalama konut fiyatları ise 626 bin lira olarak belirlenirken, konutların geri dönüş süreleri ise 25 yıl.

Balkonlu ve müstakil yazlıklara talep arttı

Koronavirüs sonrası dönemde evlerde geçirilen vaktin artması ile birlikte tatil tercihlerinde de değişimler oldu.

Bu durum birçok kişinin yazlık arama alışkanlıklarını değiştirdi. Hijyen endişeleri nedeniyle otel tatilleri yerine yazlığa yatırım yapmayı tercih eden kitle arttı.

Yapılan araştırmada koronavirüs dönemi ile birlikte evlerde geçirilen vaktin artması nedeni ile müstakil ve balkonlu yazlıklara talebin arttığı görüldü.

‘’Konutlar yatırımcısına kazandırmaya devam ediyor’’

Türkiye’deki konut satışları ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Emlakjet Ceo’su Tolga İdikat, ‘’Mart ayında ülkemizde ilk vakalarının görüldüğü koronavirüs bütün sektörlerde olduğu gibi emlak sektöründe de etkisini gösterdi.

ÖNEMLİ  Bankaların Kasım Ayı Konut Kredisi Faiz Tarifesi

Bu dönemde emlak sektöründe durgunluk yaşandı. Ancak Haziran ayında kamu bankalarının açıkladığı düşük konut kredi faizleri ile birlikte sektör hareketlendi.

Haziran ayı TÜİK konut satış verilerine baktığımızda geçtiğimiz yıldan daha yüksek seviyelerde olduğunu görüyoruz. İlk 6 ayda toplam konut satışları yüzde 23 artarken bunun içinde, ipotekli konut satışı da yüzde 220 arttı.

Bu durumda konut kredi faizlerinin düşük oluşunun rolü büyük. Kredi faizlerinde alınacak aksiyonlar emlak sektörünün önümüzdeki dönemdeki ivmesini belirleyecektir.

Emlakjet’in 2020 Temmuz ayı verilerini incelediğimizde İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya ve İzmir illerine rağbetin devam ettiğini görüyoruz. Koronavirüs müstakil yazlık ve balkonlu evlere olan talebi arttırdı’’ şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ