Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Emlakçı Olmak için Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

Emlakçı Olmak için Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

Taşınmaz Ticareti Yönetmeliğine göre yetki belgesi olmayan işletmeler ruhsat alamayacak ve bu kişiler emlakçılık yapamayacak. 1 Eylül’den itibaren başlaması planlanan uygulamanın süresi uzatıldı. Halen yetki belgesi almayan emlakçılar, uygulama bitene kadar gerekli şartları yerine getirip belgelerini alabilecek.

Emlak sektörüne yönelik düzenleme uyarınca, 1 Eylül’den itibaren uygulaması planlanan ancak süresi uzatılan yetki belgesi olmayan işletmeler ruhsat alamayacak ve bu kişiler emlakçılık yapamayacak.

Sürenin ne zaman biteceği bilinmiyor ancak yetki belgesine emlakçılar tarafından yoğun ilgi gösteriliyor.

Emlakçılar Odasına bağlı bin 300 üyelerinin olduğunun bilgisini veren Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, çoğu üyelerinin Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesini aldıklarını belirterek, almayanların ise bir an önce müracaat etmesi gerektiğini duyurdu.

Yetki Belgesi Şartları

Emlakçıların yetki belgesi almak için bazı şartları yerine getirmeleri gerektiğini Başkan Altınay, “Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi Yönetmeliği 5 Haziran 2018 tarihinde yürürlüğe girdi.

Tabi bu süreç içerisinde vergi, oda kayıtları ve sertifikası olanlar Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesini almaya hak kazandılar. Bunlar için kazanılmış bir hak verildi.

Dükkan metre karesi ve öğrenim şartı aranmaksızın müktesep haktan yararlandılar. 5 Haziran 2018’den sonra vergi kaydı, oda kaydı yaptıranlar MYK belgesi almak ve lise mezunu olmak şartıyla daha önce 30 metre kare olan dükkan metre kare sınırlaması, 20 metreye düşürüldü.

20 metre kareden küçük olmayanlar bu hakka haiz tutuldu. Biz Konya Emlakçılar Odası olarak müracaatları üyelerimiz adına yapıyoruz.

Ticaret İl Müdürlüğü kanalıyla da Taşınmaz Ticareti Yetki Belgeleri veriliyor. Bunlar verilirken orada belli şartlar var. Sabıka kayıtları dahil her şey araştırıldıktan sonra şartlara haiz olanlar Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesini almaya hak kazanıyorlar” şeklinde konuştu.

ÖNEMLİ  Türkiye'de 7 ayda 1,5 milyon gayrimenkul satış süreci yapıldı

Talep Yüksek

Konya’da yetki belgesine talep gösteren birçok işletmenin olduğunu söyleyen Altınay, “Bizim bin 300 tane aktif da üyemiz var. Birçoğu bu belgeyi aldı fakat 45 gündür Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi, Bakanlığın almış olduğu bir karar doğrultusunda yeni düzenlemelerden dolayı askıya alındı, bekletiliyor.

Biz gelen bütün üyelerimizin müracaatlarını yapmaya devam ediyoruz. Zaten müktesep hakları var. Bunlar sonuç olarak alacaklar. Yeni kayıt yapanlar da lise mezunu ise diplomalarını tarattırmak kaydıyla onların da müracaatlarını yapıyoruz.

Talep şu anda çok fazla, müracaatlar da çok fazla. Şu ana kadar müracaat etmemiş oda üyelerimiz var. Onların da bir an önce gelip Taşınmaz Ticareti Yetki Belgelerine müracaat etmeleri odamız kanalıyla gerçekleştirilebilecektir” ifadelerine yer verdi.

Müracaat Nasıl Yapılıyor?

Yetki belgesi olanların kendi ofislerinden tapu müracaatı yapabildiklerine değinen Altınay, “ Biz Konya Emlakçılar Odası olarak hükümetimizin aldığı kararları sonuna kadar destekliyoruz. Hem bizler için hem de yeni oda kaydı üyeliği yapacaklar için oldukça iyi bir uygulamadır.

Hiç değilse kaçaklar, seyyarlar, ayakçı diye tabir ettiğimiz kesim aradan çıkmış oldu. Diğer bir statü de: Biz şu anda tapuya pandemiden dolayı gidip müracaat etmiyoruz. Oda üyemiz olan Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi olanlar kendi ofislerinden tapu müracaatlarını yapabiliyorlar.

Bu avantajı da elde ettik. İnşallah tapuya gitmeden herkes kendi işlemlerini  kendi ofisinden yaparak devam edecektir. Bu belgeyle birlikte artık yalan, dolan, sahtekarlık olmayacak. Herkes dürüst olacak. Emlakçı da sorumlu olacak, vatandaş da sorumlu olacak” diye aktardı.

Yetki Belgesi Olmayan Levha Asamayacak!

Emlak ofisleri olarak yetki almadıkları bir yere levha takamayacaklarını vurgulayan Altınay, “ İnternet ortamında ilan veremeyeceğiz. Şimdi ilan portalları da orada şunu arayacaklar: Bu iş yeri oda üyesi midir? Taşınmaz şartı yetki belgesine haiz midir? Bunları araştıracak ona göre üyelik yapacaklar.

ÖNEMLİ  Yetki Belgesi Olmayan Emlakçılık Yapamayacak

O nedenle güzel bir uygulamadır. Arada yalan beyanda bulunan doğru dürüst bilgi alışverişinde bulunmayan, değerinin çok altında ve çok yükseğinde internete ilan atanan kişi, kurum ve kuruluşlar da bu şekilde aradan kalkacaklardır.

Konya Emlakçılar Odası Üyesi olmayan, Ticaret Odası Üyesi olmayan, vatandaşlarımız,  hiçbir emlak ofisinden alım, satım ve kiralama yapmasınlar. Kendi menfaatleri doğrultusunda olacaktır” diyerek sözlerini noktaladı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ