Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Emlakçı Komisyon Oranları

Emlakçı Komisyon Oranları

Taşınmaz gayrimenkullerin satış veya kiralama işlemlerini daha geniş kitlelere kolaylıkla yapan emlakçılar, gelirlerini komisyon alarak sağlamaktadırlar. Mülk sahipleri diledikleri emlakçı aracılığı ile satışa çıkardığı mülkünün, satış işlemi sonrasında komisyon ödemeyi taahhüt edecek ve bu süreç zarfında başka bir emlakçı ile çalışamayacağını, mülküne kendisi dâhil bulacağı müşterileri anlaştığı emlakçı ya yönlendireceğini taahhüt etmesi gerekmektedir. Yapılan bu emlak sözleşmesi ile mülkü satacak olan emlak firması veya emlakçı kendini garantiye alacaktır. Günümüzde birçok müşteri, komisyon ödememek adına kiralayacağı / alacağı mülklerin sahiplerine ulaşarak komisyon bedelini aradan çıkarmaya çalışmaktadır. Etik dışı bu davranış ile kaçılan komisyon tutarına önlem olarak yasal düzenlemeler dâhilinde gerçekleştirilen sözleşme ile, mülk sahibi taşınmazını kendisi satmış veya kiraya vermiş dahi olsa komisyonu ödeme yükümlü olacaktır.

Emlakçı komisyon oranları illere ve hatta semtlere göre farklılık gösterebilmektedir. Halk arasında en çok bilinen ve yayın olanı %3 oranlı komisyon bedelidir. Bu bedel hem satıcı / mülk sahibi hem de alıcı tarafından ödenmelidir. Satış işlemlerinde komisyon tutarının caydırıcı olması nedeniyle farklı formüller izlenebilmektedir. Bunlar arasında ise en çok bilineni, satış bedelinin içine komisyon tutarının eklenmesinidir. Bu durumu küçük bir örnek ile açıklamamız gerekirse;

Mülk sahibi emlak ofisi ile anlaşarak 100.000 TL değerindeki evini satmak istiyor. Emlak ofisi evi 110.000 TL üzerinden satışa çıkartıyor ve 106.000 TL’ ye kadar inerek satış işlemini gerçekleştiriyor. Bu senaryoda neler olduğuna birde matematiksel olarak bakalım;

110.000 TL Satış Fiyatı

+ 106.000 TL Pazarlık sonrası ödenecek bedel.

– 100.000 TL Mülk sahibine verilecek gayrimenkul değeri.

– 3.000 TL %3 Oran ile mülk sahibinden tahsil edilecek komisyon tutarı.

– 3.000 TL %3 Oran ile alım yapan kişiden tahsil edilecek komisyon tutarı.

ÖNEMLİ  Emlakçı Görünümlü Dolandırıcılara Dikkat

Toplam Tutarlar:

Mülk sahibinin cebine giren: 100.000 TL

Emlak ofisinin aldığı komisyon: 6.000 TL

Yukarıdaki şekilde anlattığımız üzere, yeni ev sahibi olan kişi komisyon ödediğini dahi bilmeksizin genel toplam içinde komisyonu ödemektedir.

Kiralamalarda ise, sadece kiralayan taraftan komisyon alınmaktadır. Bu emlakçı komisyon oranları da satış işleminde olduğu gibi birçok farklılıklar göstermektedir ancak, en yaygın bilinen oranı ise; kontrat süresi ne olursa olsun 1 aylık kira bedelinin tutarı kadar komisyon tutarı belirlenir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ