Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Emlak Vergisi nedir

Emlak Vergisi nedir

Emlak vergisi, bir taşınmaza sahip olan birey ya da kuruluşların devlet tarafından belirlenen miktarlarda yapması gereken ödemelerdir.

Belediyeler kendi yetki alanları içerisinde bulunan bölgelerde bulunan bina, arazi, arsa, tarla ve benzerleri gibi mülkler için bilirkişiler eşliğinde rayiç bedel belirlemesi yaparlar. Rayiç bedel; sahibi olunan malın devlet gözündeki değeridir. Bunu küçük bir örnek ile anlatmak gerekirse; 150.000 liraya almış olduğunuz bir eviniz var, bu evi satın alırken tapu kadastro dairesine ödemeniz gereken tapu masraf tutarı bu meblağın %4’ü olması gerekir yani  6.000 lira. Ancak evinizin minimum rayiç değeri belediyenin gözünde 60.000 lira ise alıcı ve satıcı taraflar arasında anlaşma sağlanarak emlak değeri 60.000 lira olarak gösterilebilir ve bu değerin %4’ü ödenerek tapu işlemleri halledilebilmektedir. Tabii ki bu işlem yasadışı olduğu gibi etik bir kavram değildir.

Belediyelerce belirlenmiş tutarlar üzerinden ise ilgili kurumlara sahibi olduğunuz mülklerin Emlak Vergisi ni ödemeniz gereklidir. Bu vergi her yıl için ayrı olarak düzenlenmektedir. Vatandaşın tercihine göre tek seferde ya da ilk 6. Ay ikinci 6. Ay olmak üzere iki vade de ödenebilmektedir.

Vadeli ödeme yapmak isteyen vatandaşlar için ilk taksit, 1 Ocak ila 31 Mayıs tarihleri arasında yatırılmalıdır. Diğer ikinci taksit ise 1 Kasım ila 30 Kasım tarihleri arasında ödenmelidir.

Emlak verginizi ilk defa ödeyecekseniz veya beyanname vermeniz gereken bir durum gelişti ise gerekli belgeleri tamamlamadan Tapu Kadastro dairesine gitmeniz vakit kaybetmenize neden olacaktır. Sizden istenilecek olan belgeleri aşağıda sıralıyoruz ;

  • Tapu Fotokopisi
  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi ( Mülk Sahibi )
  • Binalar için yapı kullanma izni fotokopisi
  • Binanın bulunduğu adres ( Sokak, Mahalle, Daire no, Bina no ) Elektrik, su veya doğalgaz gibi bir faturanızı yanınıza alabilirsiniz.
  • Beyan sahibinin ikamet adresi ( Sahibi olduğunuz taşınmazda bir kiracı mevcut ise bu işlemleri yine siz yapmalısınız ve sizin ikamet ettiğiniz adresi söylemelisiniz. )
  • Bulunduğunuz yıla ait damga pulu
ÖNEMLİ  KDV ve Tapu Harcı İndirimleri 31 Mart'ta Bitiyor

Yukarıdaki belgeleri tamamlayarak belediyenizin emlak servisine başvurmanız gereklidir. Bazı durumlarda belediyeler tapu kadastro kurumuna yönlendirme yapabilirler.

Unutmayın ki, vergilendirilmiş kazanç kutsaldır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ